Zpráva z Neurovaskulárního kongresu, Ostrava 2008


Autoři: M. Bar
Vyšlo v časopise: Cesk Slov Neurol N 2008; 71/104(2): 236
Kategorie: Zprávy z odborných akcí

Ve dnech 4.–6. března 2008 se konal v Kongresovém centru VŠB-TU Ostrava Neurovaskulární kongres, jehož hlavním tématem byla multioborová spolupráce v péči o pacienty s cévním onemocněním mozku. Kongres navázal na tradici československých cerebrovaskulárních sympozií a neurosonologických dnů.

Akce se zúčastnilo více než 550 zástupců 17 lékařských a zdravotnických společností J. E. P, s největším počtem účastníků v oborech neurologie, neuroradiologie a neurochirurgie. V rámci Neurovaskulárního kongresu zaznělo 228 přednášek.

Organizátorům se podařilo zajistit účast 14 význačných zahraničních přednášejících v oborech neurologie, intervenční neuroradiologie a neurosonologie.

Z programu bych vyzdvihl středeční mezinárodní sekci v hlavním sále moderního kongresového centra, ve které jednotliví zahraniční hosté prezentovali organizaci péče o pacienty s mozkovými infarkty v zemích Evropské unie a USA a kterou velmi kultivovaně moderovali Olga Zapletalová a Pavel Kalvach.

Mezi nejvýznamnější hosty kongresu patřili Rune Aaslid, vynálezce transkraniální dopplerometrie, a Andrej Alexandrov, který jako první publikoval možnost potenciace systémové trombolýzy právě pomocí transkraniálního ultrazvuku.

Dalším váženým hostem byla Eva Bartels, slovenská rodačka působící v Mnichově, jejíž učebnice je základní učebnicí oboru neurosonologie ve světě.

Nils Wahlgren ze Švédska referoval o registru SITS. Tento registr vznikl na základě požadavku orgánů EU s cílem shromažďovat data ze všech center ve státech EU provádějících trombolýzu a sledovat mimo jiné bezpečnost této metody. Díky těmto datům jsme schopni porovnat úspěšnost i bezpečnost trombolýzy na jednotlivých pracovištích u nás i v zahraničí.

V sekci neurointervenčních metod přednášel další významný host – J. J. Vitek, průkopník endovaskulární léčby stenóz karotických arterií ve světě.

Osobně se domnívám, že největší předností kongresu byla možnost diskuse psychiatra, rehabilitačního lékaře, intenzivisty, neurochirurga nebo neurologa v jednom sále a v jednom čase.

Touto cestou bych rád poděkoval organizačnímu týmu kongresu z Fakultní nemocnice v Ostravě, z Vítkovické nemocnice a z LF UP v Olomouci, jmenovitě Davidovi Školoudíkovi, Danovi Václavíkovi a Romanovi Herzigovi za perfektní výkon při přípravě akce.

Abstrakta všech přednášek byla publikována v supplementu České a slovenské neurologie a neurochirurgie (71/104/2008, www.csnn.eu). Na stránkách www.neurovaskularnikongres.cz jsou k dispozici vedle abstrakt také přednášky ve formátu Microsoft PowerPoint.

Za organizační výbor kongresu

Michal Bar

V Ostravě dne 11. 4. 2008


Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie Neurologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie

Číslo 2

2008 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se