Přemysl Falt: Jeseniovu cenu beru jako ocenění práce celého týmu


Autoři: L. Verner
Působiště autorů: Redakce odborných titulů Ambit Media, a. s., Brno
Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2016; 70(3): 271
Kategorie: Zprávy z redakce

Držitelem Jeseniovy ceny za největší přínos pro pokrok v medicíně se stal gastroenterolog MU Dr. Přemysl Falt, Ph.D. z Centra péče o zažívací trakt ostravské Vítkovické nemocnice. Odborná komise, která tuto cenu udělila teprve 35letému lékaři, možná leckoho překvapila, nejvíce však samotného oceněného. „Dokonce jsem si chvíli myslel, že jde o nějaký vtip. Ve svém věku jsem takové ocenění opravdu nečekal,“ přiznal se dr. Falt. „Jeseniovy ceny si velmi vážím a beru ji jako ocenění práce celého gastroenterologického týmu Vítkovické nemocnice v Ostravě za rok 2015,“ dodává skromně.

Za oceněním se však skrývá řada významných úspěchů. V loňském roce byl článek dr. Falta o unikátním řešení komplikovaného zdravotního stavu publikován prestižním impaktovaným časopisem Gastrointestinal Endoscopy. „Jde o endoskopickou kazuistiku, která je unikátní vlastním klinickým případem, kdy došlo ke spontán­nímu vzniku dvojitého uzlu perkutánní transhepatální drenáže žlučových cest a nutriční nazojejunální sondy. Rozvázání uzlu pomocí dvoukanálového endoskopu demonstruje, čeho všeho je současná digestivní endoskopie schopna,“ vysvětlil dr. Falt.

Průvodní endoskopické fotografie zákroku se dokonce dostaly na titulní stránku tohoto periodika, což se během jeho 82leté historie nepodařilo žádnému českému autorovi.

Loni byla také vydána monografie Koloskopie, na které dr. Falt pracoval společně se „svým“ primářem MU Dr. Ondřejem Urbanem, Ph.D. Na publikaci se však podílel široký kolektiv českých i zahraničních autorů různých odborností. Koloskopie je v současné době nejvýznamnější metodou digestivní endoskopie a podobná publikace v našich podmínkách chyběla. „Chtěli jsme vytvořit monografii zabývající se všemi aspekty diagnostické a terapeutické koloskopie a pomoci tak všem endoskopistům, gastroenterologům, endoskopickým sestrám i lékařům jiných odborností správně a kvalitně indikovat a provádět koloskopická vyšetření,“ ozřejmil autor důvody vzniku této publikace a jedním dechem dodává: „Všem kolegům a spoluautorům patří velký dík a uznání za jejich práci.“

Dr. Falt se netají tím, že již během studia se chtěl zabývat gastroenterologií. Že skončí po promoci v Ostravě, to netušil. O tom rozhodlo několik náhod a první pohovor s primářem gastroenterologického centra v Ostravě, dr. Urbanem. Nakonec se tento rodák z Vysočiny usadil na severu Moravy a přemýšlí nad dalšími plány. Jak říká, v medicíně je stále co se učit, zvláště v gastroenterologii a digestivní endoskopii, které jsou nesmírně progresivními obory. „Hlavními oblastmi mého zájmu je v současné době terapeutická endoskopie, koloskopie, péče o pa­cienty s idiopatickými střevními záněty a ultrasonografie,“ nastínil držitel Jeseniovy ceny nejbližší budoucnost. „Budu velmi rád, pokud budu svědkem dalšího vývoje tohoto oboru ku prospěchu našich často závažně nemocných pacientů.“

Mgr. Leoš Verner

redakce odborných titulů Ambit Media, a.s.

leos.verner@ambitmedia.cz

Kompletní rozhovor naleznete v nejnovějším 13. čísle AM Review (http:/ / www.amreview.cz/ ).


MUDr. Přemysl Falt, Ph.D.


Narodil se 29. dubna 1981 v Humpolci. Během studia na gymnáziu ve Žďáru nad Sázavou se aktivně věnoval biologii a úspěšně se účastnil národních a mezinárodních studentských soutěží. Za aktivity v bio­logii obdržel v roce 1999 cenu České učené společnosti. Po promoci na 2. LF UK v Praze v roce 2006 nastoupil do Centra péče o zažívací trakt Vítkovické nemocnice v Ostravě, kde pracuje dosud. V roce 2012 složil atestaci z gastroenterologie a hepatologie a v roce 2013 dokončil postgraduální studium na LF MU v Brně a obhájil dizertační práci na téma „Alternativní koloskopické techniky“. Od roku 2012 pracuje jako odborný asistent na Lékařské fakultě OU. Mezi jeho hlavní zájmy patří koloskopie, terapeutická endoskopie, břišní sonografie, idiopatické střevní záněty, onemocnění jícnu a hepatologie. Je autorem a spoluautorem celkem 60 publikací, z toho 17 v impaktovaných časopisech. Je také hlavním editorem monografie Koloskopie a držitelem Jeseniovy ceny za rok 2015. Pravidelně přednáší na českých a mezinárodních konferencích.


Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 3

2016 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více