Zamyšlení, spíše povzdech nad několika kongresy a jejich souvislostmi


Autoři: J. Špičák
Působiště autorů: Klinika hepatogastroenterologie IKEM
Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2010; 64(3): 6
Kategorie: Editorial

V současné době vrcholí přípravy několika domácích i mezinárodních kongresů. Úspěch každé podobné akce je podmíněn několika základními faktory: atraktivní téma, obsazení vyzvanými prezentéry, místo, doba, společenský program, kongresový poplatek. Pokud jde o místo: na světový kongres do Bangkoku by přijelo více účastníků než do Glasgow, ale relativně menší počet by kongres navštěvo-val. Španělské pobřeží táhne, ale účastníky je třeba izolovat (viz helicobacterové vzývání v devadesátých letech). V červnu je příjemněji, ale je největší konkurence dalších akcí a počasí svádí k turistice.
V březnu se konal celosvětový kongres kolorektálního karcinomu v Nice. Bez české účasti. Poplatek přesáhl 700 Euro. Pohoštění bylo skromné, sál plný. V květnu se uskuteční tradiční kongres o portální hypertenzi v Bavenu. Poplatek za dvoudenní akci za neslýchaných 1 000 Euro zájem neovlivní. V červnu se bude konat kongres Evropského pankreatického klubu ve Stockholmu a i členové „faculty“ včetně pisatele byli informováni, že v důsledku krize si budou veškeré náklady hradit z vlastních zdrojů. Účast bude přesto jistě tradiční. V červenci se v Barceloně uskuteční světový kongres digestivní onkologie. Loni byl k zaznamenání jeden český poster. Kongresový poplatek je opět velmi vysoký, přesto se očekává návštěva kolem 5 000 účastníků.
Na webu se objevila zpráva, že skupina špičkových odborníků pořádá v Praze světovou premiéru kongresu o „kontroverzích“ v gastroenterologii a hepatologii. Jaksi jen zapomněla přímo informovat domácí odbornou společnost.
Před několika týdny jsme v IKEM pořádali endoskopický den za účasti excelentních zahraničních hostů. Bez poplatku, s hojným občerstvením. V sále byly tradiční tváře, spíše endoskopičtí senioři než novici.
Při přípravě následných kongresů v Praze (poplatek 30–220 Euro) jsme s údivem (protože poprvé) narazili na skutečnost, že řada oslovených evropských odborníků nabídku vyzvané prezentace nepřijala. Buď explicitně, nebo e-maily nedošly, telefony jen prázdně vyzváněly, případně sekretářka nehovořila anglicky. Důvodů je patrně několik.
Mění se generace a nic není, jak bylo dřív. Před deseti a více lety byla generace Classenů, Cremerů, Demlingů a podobných jednoduše zvědavá. Tížilo ji špatné svědomí nad propastným materiálním rozdílem a příjemně ji hřálo vědomí převahy všeho druhu – kam přišli, mohli kázat. Nová generace zvědavá není: v Praze byli na pivu mnohokrát od studentských let, přičemž například kulturní akce celoevropského významu, které by je táhly ve zralém věku, se zde nekonají. Tradiční milionkrát reprízované evergreenové opery a balety s ruskými divami či balerínami jsou zaměnitelně k vidění kdekoli, o projev zajímavého svébytného kulturního vývoje se nejedná. Havel již na Hradě nesedí, Karlův most již na fotce mají, knihovna se nestaví, taxikáři je již okradli. Příjemný pocit převahy a paternalizmu již nedochází naplnění – i domácí lékaři jezdí dobrými auty (že jsou ojetinami se na první pohled nepozná), vybavení alespoň velkých nemocnic je přibližně stejné, ve vědě se ovšem partnery nestáváme a skutečné pracovní konference, kde se o něčem konkrétním rozhoduje, se zde nekonají.
Každá reforma postgraduálního vzdělávání přicházející s novým ministrem je horší než ta předchozí (jsme jediný rezort, který dobrovolně učí – pracuje bez adekvátní úhrady), z platů absolventů nelze vyžít a nikdo neanalyzuje kolik a jakých jich po promoci zůstává v zahraničí. Ti, co zůstávají, jsou snad i ve skrytu duše rádi. S ambiciózními jsou starosti. Systém je pro mladé naprosto nemotivující a s jejich názory raději nepočítá. Zdá se mi, že v integraci s tradiční EU jsme zejména v oblasti akademické sféry zůstali na poloviční cestě a další posun se nekoná.

prof. MUDr. Julius Špičák, CSc.
Klinika hepatogastroenterologie IKEM
Vídeňská 195/9, 140 21 Praha 4
julius.spicak@ikem.cz


Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 3

2010 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se