40. mezinárodní kongres pro dějiny farmacie


Vyšlo v časopise: Čes. slov. Farm., 2012; 61, 74
Kategorie: Z činnosti farmaceutických společností

Ve dnech 14. až 17. září 2011 se v Berlíně pod záštitou Mezinárodní společnosti pro dějiny farmacie (ISHP) a Mezinárodní akademie pro dějiny farmacie konal 40. mezinárodní kongres pro dějiny farmacie – vrcholné mezinárodní setkání odborníků zabývajících se farmaceutickou historiografií. Organizátorem kongresu byla Německá společnost pro dějiny farmacie. Budova Berlínsko-braniborské akademie věd přivítala více než 300 účastníků z 38 zemí včetně České republiky. Českou delegaci tvořili členové Sekce dějin farmacie České farmaceutické společnosti PharmDr. Martina Lisá, Ph.D. (předsedkyně sekce, Nemocniční lékárna VFN, Praha), Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D., Mgr. Jan Babica (České farmaceutické muzeum, středisko FaF UK, Kuks), PharmDr. Tünde Ambrus, Ph.D. a PharmDr. MVDr. Vilma Vranová (Farmaceutická fakulta VFU Brno).

K tématu kongresu Farmacie a knihy zaznělo sedm plenárních přednášek, 93 přednášek a bylo prezentováno 54 posterů. Příspěvky pojednávaly o mnoha oblastech farmaceutického písemnictví – kromě rukopisů, herbářů, lékopisů, učebnic a jiné literatury se týkaly např. i knihovnictví či literárně činných farmaceutů. Česká delegace prezentovala přednášky PhMr. Adolf Vomáčka – autor příruček pro lékárenskou praxi (Babica, Rusek) a Reklamní aktivity společnosti Bayer v ČSR a Litevské republice v letech 1918–1940 (Vranová, Gudiené, Rusek) a postery „Kolínský receptář" (Vranová, Lisá), „Léčiva pro Rudolfa II.“ (Drábek, Lisá) a „Studijní literatura pro sociální farmacii, lékárenství a příbuzné disciplíny vydané československými farmaceutickými fakultami 1952–1993“ (Ambrus, Kolář). Minulý rok byl pro ISHP také rokem volebním, v Berlíně byla novou prezidentkou zvolena prof. Dr. Christa Kletter z Rakouska. Sborník z berlínského kongresu stejně jako další informace o ISHP jsou dostupné online na www.histpharm.org. Příští kongres proběhne 11. až 13. září 2013 v Paříži.

J. Babica


Štítky
Farmacie Farmakologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská farmacie

Číslo 1-2

2012 Číslo 1-2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
nový kurz
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se