Antioxidanty, volné radikály, mechanizmus působení a využití při terapii yperitem navozených poškození


Antioxidants, free radicals, mechanism of action and application in the therapy of the sulfur mustard caused injury

Antioxidants perform an important role in the maintenance of the integrity of the living organisms. Recently, great attention has been given to antioxidants by a reason of their medical use. It is due to the association of many human diseases with oxidative stress. The present study briefly surveys the types of antioxidants, reactive oxygen and nitrogen species and describes the basic mechanisms of their activity. The application of antioxidants in the therapy of the injury caused by sulfur mustard, a vesicant type chemical warfare agent introduced in World War I, is also given.

Key words:
antioxidant – free radical – sulfur mustard


Autoři: V. Kolečkář 1,2;  E. Brojerová 1;  L. Opletal 1;  D. Jun 2,3;  K. Kuča 2,3
Působiště autorů: Univerzita Karlova v Praze, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové, Katedra farmaceutické botaniky a ekologie 1;  Univerzita obrany, Fakulta vojenského zdravotnictví, Centrum pokročilých studií, Hradec Králové 2;  Univerzita obrany, Fakulta vojenského zdravotnictví, Katedra toxikologie, Hradec Králové 3
Vyšlo v časopise: Čes. slov. Farm., 2007; 56, 73-76
Kategorie: Přehledy a odborná sdělení

Souhrn

Antioxidanty plní důležitou roli v udržení integrity živých organizmů. V posledních letech jsou antioxidanty podrobeny vysokému zájmu z důvodu jejich léčebného využití. Je to dáno spojováním vývoje řady lidských nemocí s oxidačním stresem. Tato práce dává základní přehled o různých typech antioxidantů, reaktivních forem kyslíku a dusíku a popisuje obecné mechanizmy jejich působení. Dalším tématem je využití antioxidantů při terapii poškození navozených yperitem, způchýřující chemické látky použité již v první světové válce.

Klíčová slova:
antioxidant – volný radikál – yperit


Štítky
Farmacie Farmakologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská farmacie

Číslo 2

2007 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se