Prof. MUDr. Zbyněk Hrnčíř, DrSc. – 85 let


Vyšlo v časopise: Čes. Revmatol., 26, 2018, No. 2, p. 109-110.
Kategorie: Ze života společnosti

Dne 21. 5. 2018 se dožil ve vynikajícím fyzickém i duševním stavu 85 let jeden z nejvýznamnějších revmatologů a internistů České republiky prof. MUDr. Zbyněk Hrnčíř, DrSc. Při této příležitosti se konal ve Výukovém univerzitním centru Karlovy univerzity v Hradci Králové slavnostní seminář za účasti magnificence pana děkana prof. MUDr. J. Malého, CSc., ředitele Fakultní nemocnice v Hradci Králové prof. MUDr. V. Paličky, DrSc., prezidenta České revmatologické společnosti prof. MUDr. J. Vencovského, DrSc., a dalších významných hostí. V odborném programu pak mimo další vystoupil s excelentní odbornou přednáškou i sám jubilant a vlastně tím potvrdil i slova předřečníků, kteří nejen vyzdvihovali jeho obrovský význam pro rozvoj oboru jak na úrovni Lékařské fakulty v Hradci Králové, tak na úrovni celé české revmatologie a interny. Zároveň se potvrdilo, že nejde o ukončený proces v minulosti, ale naopak o stále probíhající jubilantovu aktivitu klinickou, vědeckou a pedagogickou.

Přednáškový den 6. 6. 2018 v Hradci Králové, věnovaný životnímu jubileu
prof. MUDr. Zbyňka Hrnčíře, DrSc.
Zprava prof. MUDr. Zb. Hrnčíř, DrSc., prof. MUDr. K. Pavelka, DrSc.,
prof. MUDr. J. Vencovský, DrSc.

Když jsem psal laudatio k 80. narozeninám pana profesora Hrnčíře, použil jsem zvláštní formát v tom smyslu, že jsem částečně využil bibliografická data napsaná k jeho 70. narozeninám a jen jsem bilancoval posledních 10 let. I když mi toto zjednodušení pomohlo, bilancování posledních 10 let mezi dvěma jubilei bylo stejně náročné, protože zjednodušeně řečeno, ta činnost byla neuvěřitelně intenzivní, stejně jako předcházející dekády. A totéž lze říci o bilanci posledních 5 let. Nebudu provádět komplexní bilanci vědecké a pedagogické činnosti jubilanta, ale soustředím se jen na akce nejvýznamnější. Mezi roky 2013–2018 proběhlo 5 národních Československých kongresů, na kterých ve všech vystoupil prof. Hrnčíř jako zvaný přednášející s přednáškou typu plenární, tedy zásadního významu. Konkrétně v roce 2017 v Bratislavě to byla přednáška s názvem Principy působení mikrobiálních agens GIT na revmatologická onemocnění, od mikrobiomu po septickou artritidu, v září letošního roku pak přednáška s názvem Riziko prognosticky závažných infekcí u systémového lupus erythematodes. Kromě toho pak jubilant přednášel na dalších akcích ČRS, jako byly Slapské revmatologické dny nebo Sympozium mladých revmatologů. Z hodnocení účastníků těchto nejmladších odborníků našeho oboru vím, že jeho přednáška byla hodnocena jako jedna z nejlepších.

Nicméně bych se rád zmínil o ještě jednom aspektu tvé práce a totiž o tom, který není vidět, ale je nesmírně důležitý. Jde o činnost recenzní, a to na úrovni oponentury publikací, knih, kapitol do knih, postgraduálních doktorských prací, docentských řízení a profesorských jmenovacích řízení. Dá se říci, že Tvoje recenze jsou přítomny až u 80 % celkové akademické produkce revmatologie v Česku. Recenze přijímá jubilant ochotně, provádí je rychle, neuvěřitelně pečlivě, přísně, ale ve své podstatě pozitivně a laskavě, což je přijímáno žadateli vždy s velkou úlevou. Jako konkrétní příklad bych uvedl ochotu provést recenzi naší knihy „Farmakoterapie revmatických onemocnění“ v krátké době během měsíce srpna. Recenze byla velmi pečlivá, rozsáhlá a recenzent neváhal jít do nové literatury při snaze o korekci určitých problémů, což je v dnešní době v Česku krajně neobvyklé. Všechny připomínky jsme akceptovali a určitě přispěly ke zlepšení kvality učebnice. V letošním roce zase prof. Hrnčíř figuroval jako oponent u jednoho docentského řízení a jedné doktorské disertační práce vědeckých pracovníků z RU Praha. A v srpnu bude oponovat 2. vydání knihy Revmatologie.

V minulém laudatiu v roce 2013 jsem vyjmenoval několik oblastí činnosti a vlastností, pro které si prof. Hrnčíře vážím a proč ho také obdivuji a stále považuji za svůj vzor profesní i lidský. Nyní bych přidal ještě jeden. Jde o fakt, že klišé, že věk nehraje žádnou roli, prof. Hrnčíř potvrzuje a jeho vědecká úroveň, angažovanost a elán by mohly být příkladem pro řadu třicátníků. Je i povzbuzením pro nás starší, že i vyšší věk nemusí být pro lékaře a vědce překážkou pro špičkovou činnost a že toho máme vlastně před sebou ještě dost, i když jen přiblížení se našemu vzoru prof. Hrnčířovi bude obtížné.

Vážený pane profesore, milý Zbyňku. Jménem svým a členů České revmatologické společnosti Ti přeji především pevné zdraví. Přát elán a další obvyklé části zdravic by bylo nošením dříví do lesa. Oficiálně jsi sice čestným členem ČRS, ale v rovině neoficiální jsi stále základním pilířem našeho oboru, bez kterého si některé aktivity ani nedovedu představit.       

Prof. MUDr. K. Pavelka, DrSc.


Štítky
Dermatologie Dětská revmatologie Revmatologie

Článek vyšel v časopise

Česká revmatologie

Číslo 2

2018 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Pacient na antikoagulační léčbě v akutní situaci
nový kurz
Autoři: MUDr. Jana Michalcová

Kopřivka a její terapie
Autoři: MUDr. Petra Brodská

Uroinfekce v primární péči
Autoři: MUDr. Marek Štefan

Roztroušená skleróza a plánování těhotenství
Autoři: MUDr. Radek Ampapa

Alergenová imunoterapie v léčbě inhalačních alergií
Autoři:

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se