Úsilí o prosazení oboru pokračuje


Autoři: E. Topinková
Vyšlo v časopise: Čes Ger Rev 2009; 7(1): 4

První číslo nového, v pořadí již šestého, ročníku České geriatrické revue vychází v době, kdy stále není rozhodnuto o definitivní verzi vyhlášky o postgraduálním vzdělávání a náš společný cíl –  udržet geriatrii jako samostatný a svébytný medicínský obor – stále není naplněn oficiální literou zákona. Geriatrie tak musí čelit diskriminaci vůči ostatním lékařským oborům, a to jak na poli akademické medicíny, tak na úrovni svého systémového začlenění do spektra akutní i následné lůžkové péče i ambulancí. Jednou z cest, jak posílit naši odbornou pozici a prestiž jako oboru, je udržet nadále vysokou kvalitu našeho časopisu. Česká geriatrická revue, časopis České gerontologické a geriatrické odborné společnosti a dalších oborníků, které spojuje zájem o vysoce erudovanou a kvalitní lékařskou péči o pacienty- seniory, deklaruje svou působnost na poli postgraduálního vzdělávání v geriatrii s cílem zlepšit odbornou (specializovanou) způsobilost lékařů v oblasti geriatrické medicíny. Rada vlády pro výzkum a vývoj zařadila v loňském roce Českou geriatrickou revui jako jediný časopis zaměřený na gerontologii a geriatrii v České republice na seznam odborných periodik publikujících výsledky lékařské vědy a výzkumu. Tento počin je uznáním odborné kvality našeho časopisu, ale i nepřímým potvrzením odbornosti gerontologie a geriatrie jako samostatného vědního oboru.

V současném světě je však třeba naše poznatky v oboru konfrontovat se zahraničními zkušenostmi a umožnit výměnu zkušeností v rámci mezinárodních konferencí a kongresů. V tomto roce se ve dnech 5.– 9. července uskuteční v Paříži XIX. světový kongres gerontologie a geriatrie Mezinárodní gerontologické asociace IAGG, jehož ústředním tématem je „Dlouhověkost, zdraví a bohatství“. Česká republika bude mít na světovém kongresu historicky největší zastoupení –  v době uzávěrky tohoto čísla s 16 přijatými vědeckými sděleními. To je důkazem vzrůstající kvality domácí vědecké produkce a zapojení českých výzkumníků do mezinárodních vědeckých a výzkumných týmů v oblasti gerontologie a geriatrie. Další historicky významnou akcí je kongres Klinické sekce IAGG, který proběhne již počátkem dubna v anglickém Bournemouthu jako společná aktivita Evropské společnosti geriatrické medicíny a Britské geriatrické společnosti. Je to poprvé, kdy tyto aktivity proběhnou společně a jsou jasným signálem evropské geriatrické komunitě, že jen společnými silami –  „jednotnou geriatrickou frontou“ – je možné naplňovat rozvoj oboru ve vědě i klinické praxi.

Pro současné číslo časopisu je opět typické mezioborové zaměření. Podrobněji, třemi příspěvky, je pokryto téma močové inkontinence u starších nemocných. Tentokrát je téma zpracováno z pohledu neurologického doc. MUDr. Bojarem, další příspěvek (uro)gynekologa MUDr. Horčičky je zaměřen na kvalitu života inkontinentních osob. Zajímavé výsledky přináší i sonda postojů středních zdravotnických pracovníků k inkontinenci v oblasti ošetřovatelské péče. V tomto čísle naleznete i novinky ve farmakoterapii deprese u seniorů, seznámíte se s možnostmi, jak hodnotit bolest u dementních nemocných, a se zajímavými kazuistikami.

Za redakci časopisu zveme všechny čtenáře na celostátní kongres ČGGS v Brně ve dnech 19.– 20. 3. 2009 i na další letošní akce naší odborné společnosti. Přeji vám i našemu oboru dobrý start do letošního roku a naplnění našich cílů v oblasti vzdělávání, vědy i klinické praxe.

prof. MUDr. Eva Topinková, CSc.
vedoucí redaktorka


Štítky
Geriatrie a gerontologie Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Česká geriatrická revue

Číslo 1

2009 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se