90 let docentky Miloše Sedláčkové


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2020; 159: 51
Kategorie: Osobní zprávy

Doc. MUDr. Miloše Sedláčková, CSc., se narodila 6. března 1930. Od roku 1949 studovala medicínu v Praze, patří mezi první absolventy Fakulty dětského lékařství UK. Po promoci krátce pracovala na Fyziologickém ústavu LF UK, ale již od roku 1957 se věnovala pediatrii na Dětské klinice v Praze na Karlově a později i na Fakultní poliklinice.


Brzy po atestaci z pediatrie se začala věnovat problematice dětské gastroenterologie. Odborně a výzkumně se soustředila zejména na problematiku chronických onemocnění žaludku u dětí, do té doby prakticky neprobádané oblasti dětské gastroenterologie.

Publikovala výsledky řady studií, ale největší ohlas měly její práce o významu helikobakterové infekce u dětí s chronickými bolestmi břicha a žaludečními obtížemi. Zavedla moderní instrumentální vyšetřovací metody včetně odběrů bioptických vzorků pro diagnostiku onemocnění horních části trávicího traktu. Dokázala vytvořit tvůrčí tým se spoluúčastí odborníků z různých odborností včetně biologů, patologů a histologů. Vychovala a do oboru dětské gastroenterologie uvedla své nástupce, kteří pokračuji v jejím díle.

Jménem české pediatrické obce chceme paní docentce při příležitosti významného životního jubilea poděkovat za neutuchající tvůrčí elán a významnou práci v oblasti léčebně-preventivní péče o děti a mladistvé a přejeme jí dobré zdraví a radost do dalších let.

doc. MUDr. Jozef Hoza, CSc.

prof. MUDr. Jiří Zeman, DrSc.

Klinika dětského a dorostového lékařství 1. LF UK a VFN v Praze


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých

Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Akutní difuzní bolest břicha může vést k diagnóze vzácného onemocnění
nový kurz
Autoři:

Antikoagulační terapie v sekundární prevenci ischemické CMP aneb co všechno se může stát…
Autoři:

Vzácné poruchy zraku a jejich genetické testování
Autoři: prof. MUDr. Petra Lišková, Ph.D.

Praktické aspekty mezioborové spolupráce při diagnostice a léčbě srdečního selhání
Autoři: MUDr. Sylvie Štrégl Hrušková, prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., prof. MUDr. Vojtěch Melenovský, CSc., MUDr. Marie Lazárová

Praktický lékař – spojka mezi pacientem a specialistou
Autoři:

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se