Zemřel Daniel Callahan


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2019; 158: 212
Kategorie: Osobní zprávy

16. července 2019, tři dny před dovršením věku 89 let, zemřel Daniel Callahan – významný americký filozof s vlivem na myšlení nejen v USA. Jeho doménou byla bioetika a bez přehánění lze tvrdit, že tento obor vlastně spoluzakládal. Významně zasáhl též do vývoje bioetiky u nás.


Narodil se 19. července 1930 ve Washingtonu do intelektuální rodiny. Jeho otec byl žurnalista a on samotný o této kariéře též uvažoval. V mládí začal závodně plavat a na základě sportovních výsledků získal studijní stipendium na Yaleově universitě; dokonce je až dosud držitelem amerického rekordu – délka trati byla po jeho vítězství zrušena. Po získání bakalářského titulu ve filozofii studoval ve Washingtonu a na Georgetownu, kde získal i magisterskou hodnost. Na Harvardově univerzitě pak pokračoval v doktorském vzdělávání, přičemž již tehdy se v něm probudilo filozofické nadání – začal o filozofii a jejím praktikování hluboce pochybovat. Zklamán filosofií uvažoval i o teologii: „Teologové vznášejí zajímavé otázky a postrádají metody k jejich řešení, naproti tomu filozofové znají metody, a kladou nezajímavé otázky.“ Na filozofii mu vadila její akademičnost a odtrženost; zájem o společenské dění v americkém myšlení tenkrát zcela chyběl.

Se svou budoucí manželkou a příští profesorkou psychologie Sidney se seznámil poměrně záhy; měli spolu celkem 7 dětí, z nichž jedno zemřelo ještě v dětském věku. Spojovala je i katolická výchova. Pro Sidney bylo zdrcující, když Daniel z církve v roce 1968 vystoupil a posunul se ke komunitariánní verzi liberálnějšího stanoviska. Avšak jejich vztah tím rozhodně narušen nebyl. Intelektuálně se doplňovali, dokonce společně vydali knihu o potratech (Abortion: Understanding Differences, 1984) a v ní zastávali stanoviska zcela opačná: zatímco on podporoval pro choice, ona hájila pro life. Již z tohoto momentu čiší úžasná otevřenost Daniela k těm, kdo myslí jinak. Tolerance jej provázela celým profesním životem a zejména díky ní dosáhl takových úspěchů – vždycky připouštěl jiné postoje a pouze vyžadoval argumentaci v jejich prospěch.

Záliba v intelektuální konfrontaci i jeho dávné rozpaky nad odtažitostí filozofie ho vedly k diskusím o různých společenských otázkách. Zejména přátelství s psychoanalyticky zaměřeným lékařem Willardem Gaylinem a debatní kroužek s řadou hostů v městečku Hastings na řece Hudson ve státě New York ho vedly k tomu, aby tento spontánně vzniklý klub nakonec v roce 1969 formalizoval do podoby Institute of Society, Ethics and the Life Sciences. Titul byl poněkud kostrbatý, a posléze byl tudíž opuštěn a nahrazen prostým The Hastings Center. Tato instituce se tak stala prvním výzkumným ústavem pro bioetiku v USA i na světě a posléze představovala „mekku“ tohoto oboru. Určitou dobu zde strávili například Bob Veatch, Ruth Macklin, Art Caplan zaměření na bioetiku samotnou nebo ryzí filozofové Gregory Vlastos a Stephan Toulmin, s ústavem spolupracoval též politik a viceprezident USA Al Gore.

Ústav, nyní umístěný v krásné budově (manor) nad řekou Hudson, sehrál i sehrává významnou roli též pro naši zemi. Řada z nás centrum navštívila v rámci studijního pobytu a dosud mají studenti Ph.D. v oboru bioetiky na 1. LF UK možnost díky stipendiu strávit určitý čas v nesmírně bohaté knihovně i v osobních diskusích z tamními odborníky či na seminářích s hosty. Ale The Hastings Center je též institucí nakladatelskou a vydavatelskou s bohatstvím publikací různé povahy. Zejména jde o periodika Hastings Center Report a IRB: Ethics and Human Research a ovšem i o řadu monografií zaměřených čistě na vlastní obor.

Daniel Callahan byl několik dekád spiritus rector tohoto ústavu, od vzniku byl jeho ředitelem a od roku 1984 se stal prezidentem s tím, že výkonné funkce přenechal Thomasi Murraymu a uvolnil si tak ruce pro svou původní práci. Za svůj život vydal celkem 47 knih, z toho 17 vlastních monografií; tou asi nejvýznamnější je kniha o stáří a stárnutí moderní společnosti (Setting Limits: Medical Goals in an Aging Society, 1987) s dosahem až do politických kruhů. Kromě toho publikoval stovky článků v rozmanitých oborných i laických časopisech. Byl opakovaně zván na různé americké i evropské konference a konference též pořádal. Naplnil několik mezinárodních výzkumných projektů a jedním z jeho nejoblíbenějších byl o cílech lékařství (The Goals of Medicine, 1993–1999) s participací odborníků z celkem 14 zemí včetně Číny.

Na posledně uvedeném výzkumu se podíleli též odborníci z Česka a Česko v něm sehrálo významnější roli též tím, že konference v jejím rámci se konaly v Praze. Avšak k Praze měl Daniel Callahan ještě daleko intimnější vztah – docela prostě ji měl rád a do našeho hlavního města i několikrát za rok jezdil. Stal se hostujícím profesorem na 1. LF UK, a v roce 2008 mu byl dokonce Univerzitou Karlovou udělen čestný doktorát za zásluhy při rozvoji bioetiky u nás. S věkem se horšící zdravotní stav mu nakonec již bohužel bránil cestovat.

Vzpomínat na Daniela Callahana a jeho laskavost budou s vděčností mnozí z nás. Ale nejen pieta se rozhostí v našich srdcích; máme v hlavách i spoustu jeho myšlenek včetně jeho důrazu na to, že klíčová v medicíně je povýtce filozofická a zejména Sokratova otázka po tom, co je dobrý život a jak ho žít.

Jan Payne


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých

Číslo 5

2019 Číslo 5

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se