In memoriam: Václav Špičák


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2019; 158: 211
Kategorie: Osobní zprávy

Prof. MUDr. Václav Špičák, CSc., osobnost světového formátu, zesnul klidně po delší nemoci dne 11. září 2019 ve věku 90 let. Pro obec českých alergologů a klinických imunologů to znamená ztrátu výjimečného lékaře, učitele a přítele.


Kresba: Anna Petrů

Profesor Špičák byl spoluzakladatelem oboru alergologie a klinická imunologie v Československu, dlouholetým předsedou a posledních 16 let čestným předsedou České společnosti alergologie a klinické imunologie ČLS JEP, zakladatelem a ředitelem České iniciativy pro astma, o. p. s. Založil Sdružení na pomoc chronicky nemocným dětem a byl jeho prvním předsedou. Byl též členem a sekretářem předsednictva České lékařské společnosti JEP a předsedou oborové komise pro alergologii a klinickou imunologii České lékařské komory. Celých 20 let, až do konce roku 2018, byl šéfredaktorem odborného časopisu Alergie a ještě o rok déle časopisu pro laiky Alergie, astma, bronchtida. Organizoval mnoho odborných sympozií, konferencí, kurzů a sjezdů.

Václav Špičák byl člověk s velkým „Č“, kamarádský, přátelský, lidský, rodinný, se smyslem pro humor. Měl rád kulturu, vzdělanost, sport. Do roku 2016 celkem 45 let organizoval a lékařsky zajišťoval letní dětský ozdravný tábor pro alergiky a astmatiky. Miloval své pacienty a oni milovali jeho. Měl rád mediky a ti měli rádi jeho. Těžce nesl, když v době normalizace nesměl přednášet a byl zcela záměrně vedením fakulty upozaděn, aby neměl kontakt s akademickou obcí. Naštěstí sametová revoluce před 30 roky znamenala konec tomuto bezpráví. Získal profesuru a dostalo se mu dalších uznání, například udělení Ceny J. E. Purkyně (2005), Ceny profesora Vladimíra Zavázala (2008), v roce 2009 byl pasován na Rytíře lékařského stavu. V roce 2017 byl za zásluhy o zlepšení diagnostiky astmatu, léčby, prevence a kontroly u nás i v mezinárodním kontextu jmenován ambasadorem Globální iniciativy pro astma (GINA).

Profesor Špičák byl velkou osobností, která bude nenahraditelně chybět všem, kteří ho znali, nebo dokonce měli tu čest s ním spolupracovat. Zvykli jsme si, že byl po dlouhá léta integrální součástí našich životů, profesních i osobních.

Bude nám moc chybět.

Čest jeho památce!

Petr Panzner, Vít Petrů

za Českou společnost alergologie a klinické imunologie ČLS JEP


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých

Číslo 5

2019 Číslo 5

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se