Úvodem


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2017; 156: 347
Kategorie: Úvodník

Transplantační medicína je stále fascinujícím oborem lékařství. I když také další specialisté (třeba neurochirurgové) provádějí rutinně výkony ještě před pár desetiletími nemyslitelné, transplantace má v sobě stále něco navíc – v symbolické rovině přenos života z jednoho těla do druhého, z praktického hlediska náročnou logistiku přepravy orgánů a koordinaci nejméně dvou špičkových týmů.

50 let od první transplantace jater a srdce je moderní transplantologie širokým a rozrůzněným oborem. Dokládají to i práce tohoto čísla, mezi kterými nechybí původní příspěvek dr. Wojciecha G. Polaka z Erasmova lékařského centra v Rotterdamu, který publikujeme rovněž v českém překladu.

Není asi obecně známo, že první úspěšná transplantace byla provedena na území dnešní České republiky – v roce 1905 (!) byla v Olomouci poprvé transplantována oční rohovka. V současnosti je Česko plně zapojeno v mezinárodní, zejména evropské transplantační spolupráci, a rozhodně v ní nejsme „do počtu“. Ani Československo v minulosti v transplantacích nijak nezaostávalo a naše týmy se tehdy i dnes podílejí na špičkovém výzkumu – ostatně v roce 2017 jsme v ČLČ jako první publikovali původní českou práci o transplantaci dělohy a v tomto vydání na ni navazujeme.

Doufám, že se nejen problematika transplantací, ale i další zařazené texty budou těšit Vaší pozornosti.

Petr Sucharda


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
nový kurz
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se