Úvodem


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2017; 156: 347
Kategorie: Úvodník

Transplantační medicína je stále fascinujícím oborem lékařství. I když také další specialisté (třeba neurochirurgové) provádějí rutinně výkony ještě před pár desetiletími nemyslitelné, transplantace má v sobě stále něco navíc – v symbolické rovině přenos života z jednoho těla do druhého, z praktického hlediska náročnou logistiku přepravy orgánů a koordinaci nejméně dvou špičkových týmů.

50 let od první transplantace jater a srdce je moderní transplantologie širokým a rozrůzněným oborem. Dokládají to i práce tohoto čísla, mezi kterými nechybí původní příspěvek dr. Wojciecha G. Polaka z Erasmova lékařského centra v Rotterdamu, který publikujeme rovněž v českém překladu.

Není asi obecně známo, že první úspěšná transplantace byla provedena na území dnešní České republiky – v roce 1905 (!) byla v Olomouci poprvé transplantována oční rohovka. V současnosti je Česko plně zapojeno v mezinárodní, zejména evropské transplantační spolupráci, a rozhodně v ní nejsme „do počtu“. Ani Československo v minulosti v transplantacích nijak nezaostávalo a naše týmy se tehdy i dnes podílejí na špičkovém výzkumu – ostatně v roce 2017 jsme v ČLČ jako první publikovali původní českou práci o transplantaci dělohy a v tomto vydání na ni navazujeme.

Doufám, že se nejen problematika transplantací, ale i další zařazené texty budou těšit Vaší pozornosti.

Petr Sucharda


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×