Průkaz lipidových raftů na buněčné membráně


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2009; 148: 509
Kategorie: Zprávy

Lipidové rafty jsou důležité v buněčné signalizaci, adhezi a jiných buněčných funkcích. Heterogenita jejich složení ukazuje na mechanizmus, kterým rafty umožňují prostorovou i časovou regulaci pro signalizaci a buněčnou adhezi. Mají možnost interagovat i mezi sebou, jsou-li nakupené, a tím umožňují předávání signálů z plasmatické membrány do nitra buňky. Autoři pro sledování těchto činností vypracovali vlastní metodu a jejich výsledky ukazují, že zachycení detergent rezistentních lipidových raftů neposkytuje odpověď, že to jsou heterogenní populace T-buněčných plazmatických membrán s ohledem na komplex Ag-receptor, jako i signalizující komplex a další adhezní proteiny. Tak lze snadno a rychle simultánně vyšetřit dva proteiny v lipidových raftech a stanovit molekuly cestující do a z lipidových mikrodomén během buněčné signalizace na prosté, detergent rezistentní bázi lipidového raftu.

P. Barták


Zdroje

George S, et al. A novel approach to examining compositional heterogeneity of detergent-resistant lipid rafts. Immunology and Cell Biology 2006; 84: 192–202.

Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Imunodeficience
nový kurz
Autoři:

Aktuální trendy v léčbě roztroušené sklerózy
Autoři: MUDr. Eva Němá, Ph.D.

Mukopolysacharidóza typ II – Hunterův syndrom
Autoři:

Přenašečky hemofilie – nepřehlížíte je náhodou?
Autoři:

Valproát v léčbě bipolární afektivní poruchy
Autoři: MUDr. Pavel Doubek, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se