Diagnosis of drug hypersensitivity: lymphocyte transformation test and cytokines


Autoři: H. F. Merk
Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2008; 147: 123
Kategorie: Vybrané souhrny

Diagnosis of drug hypersensitivity: lymphocyte transformation test and cytokines

Toxicology, 2005, 209(2), s. 217–220

Diagnóza hypersenzitivity na léky: test transformace lymfocytů a cytokiny

Rozpoznání antigenu specificky senzibilizovanými T-lymfocyty je nezbytným předpokladem pro řadu alergických reakcí. Důkazem pro klíčovou roli T-lymfocytů v patofyziologii polékových alergií jsou pozitivní reakce v tzv. patch (náplasťových) testech a test transformace lymfocytů (LTT). Proliferativní odpověď, která se může stanovit pomocí inkorporace 3H-tymidinu během DNA syntézy, může být vyjádřena jako stimulační index (SI), který je poměrem mezi buněčnou proliferací s antigenem a proliferací bez antigenu. Kromě toho lékově specifická aktivace periferních krevních mononukleárních buněk (PBMC) důsledně vyústila v expresi a sekreci IL-5. Senzitivita LTT pro detekci lékové senzibilizace by mohla být zlepšena až na 92 % měřením uvolněného IL-5. Výskyt exprese a sekrece ostatních cytokinů jako IFN-gama a IL-10 byl méně rovnoměrný a diagnostická senzitivita u jmenovaných cytokinů byla jen 36 % respektive 50 %.

Resumé: Slibnou technickou platformou pro nalezení lepších markerů, které by mohly být využity k odečtu u LTT a ostatních podobných analýz, a studium farmakologických interakcí mezi léky včetně cytokinů a imunitního systému, jsou mikroarrays.


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se