PSYCHIATRIE A NEUROVĚDY


Psychiatry and the Neurosciences

The author draws attention to the importance of the development of neurosciences for psychiatry in particular forstudies of biological aspects of mental disorders. She presents a review of methods which contribute to research ofbiological markers. Sufficiently sensitive and specific biological markers will contribute to the elucidation of theetiopathogenesis, objective diagnostics and prediction of the effectiveness of treatment. Emphatic enforcement ofnew findings into clinical practice will contribute to a more favourable position of psychiatry within the frameworkof medicine and society.

Key words:
psychiatry, neurosciences, biological markers.


Autoři: E. Češková
Působiště autorů: Psychiatrická klinika FN, Brno
Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 1999; : 227-229
Kategorie: Články

Souhrn

Autor poukazuje na význam rozvoje neurověd pro psychiatrii, zvláště pak pro studium biologických aspektůpsychických poruch. Podává přehled metod, které přispívají k výzkumu biologických markerů. Dostatečně citlivéa specifické biologické markery přispějí k objasnění etiopatogeneze, objektivizaci diagnostiky, optimalizaci léčbypro individuálního pacienta a predikci účinnosti léčby. Důrazné prosazování nových poznatků v klinické praxipřispěje k lepšímu postavení psychiatrie v rámci medicíny i společnosti.

Klíčová slova:
psychiatrie, neurovědy, biologické markery.

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se