„Rescue“ postupy u nemocných s těžkými formamiARDS


Rescue Therapeutical Procedures in Patients with Severe ARDS

Prognosis of patients suffering from acute respiratory distress syndrome (ARDS) remains uncertain with mortality rate20–60 %. Severe respiratory failure featuring profound hypoxemia resistant to conventional therapy may occur in somepatients. „Rescue therapy procedures“ have been considered as treatment options mostly in experimental setting or instrictly defined and limited cohorts of patients. Selected experimental and clinical trials evaluating therapy with inhalednitric oxide, surfactant treatment, liquid ventilation, high frequency oscillation, extracorporeal lung assisting devices andprone position are discussed.Based on currently available results,prone position and high frequency oscillatory ventilationappear to be most promising and likely to become a part of standard therapy for selected subgroups of patients in the future.

Key words:
ARDS – nitric oxide – surfactant – liquid ventilation – ECLA – HFOV – prone position


Autoři: P. Dostál;  R. Pařízková
Působiště autorů: Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, UK v Praze, LF v Hradci Králové, Fakultní nemocnice Hradec Králové, přednosta kliniky doc. MUDr. V. Černý, PhD., FCCM
Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., , 2003, č. 4, s. 172-180
Kategorie: Články

Souhrn

Prognóza nemocných se syndromem akutní dechové tísně – Acute Respiratory Distress Syndrome, ARDS – zůstávái v současné době závažná, s udávanou mortalitou v rozmezí 20–60 %. Termín „rescue“ postupy je v kontextu terapie ARDSvyhrazen pro léčebné postupy, jejichž cílem je řešení závažné, život ohrožující poruchy plicních funkcí při selhání tzv.konzervativní terapie. Pro řešení tohoto stavu byla navržena řada léčebných intervencí. V přehledu autoři udávají výsledkyexperimentálních a klinických studií, které hodnotí použití inhalační aplikace oxidu dusnatého, aplikace surfaktantu, likvidníventilace, vysokofrekvenční oscilační ventilace, mimotělní podporu plic a polohování do pronační polohy. Z uvedenýchmetod se v současné době jako perspektivní pro širší klinické použití jeví použití pronační polohy a vysokofrekvenčníoscilační ventilace.

Klíčová slova:
ARDS – oxid dusnatý – surfaktant – likvidní ventilace – mimotělní podpora plic – HFOV – pronační poloha

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se