Konečně efektivní léčba polymikrobiálně infikovaných ran?

26. 7. 2014

Hledání nových postupů v terapii chronických ran se stalo v dnešní době nezbytností. Studie publikovaná v časopise Frontiers in Immunology se zaměřila na zhodnocení přínosu humánního antimikrobiálního peptidu katelicidinu LL-37.

Hledání nových postupů v terapii chronických ran se stalo v dnešní době nezbytností. Studie publikovaná v časopise Frontiers in Immunology se zaměřila na zhodnocení přínosu humánního antimikrobiálního peptidu katelicidinu LL-37.

Zejména u pacientů s diabetem je hojení defektů často komplikované. Na vině bývá biofilm produkovaný různými druhy mikroorganismů a rezistence těchto patogenů na běžně podávaná antibiotika. Největšími strašáky pak zůstávají oportunní organismy Pseudomonas aeruginosa a Staphylococcus aureus.

Bakteriemi vytvořený biofilm velmi účinně brzdí proces hojení a podporuje rozvoj infekce. Studie dokazují, že jeho odstranění značně urychluje regeneraci a zacelení poranění. Jako velmi nadějná se v této indikaci jeví skupina tzv. antimikrobiálních peptidů. Jejich nespornou výhodou je fakt, že díky principiálně odlišnému mechanismu působení nedochází k rozvoji rezistence.

Tým amerických vědců zacílil na humánní antimikrobiální peptid katelicidin LL-37. Provedl revizi relevantní dostupné literatury a došel k pozitivním zjištěním. Lokální aplikace izolovaného peptidu LL-37 u infikovaných ran vykazuje značnou antimikrobiální a „antibiofilm“ aktivitu proti širokému spektru grampozitivních i gramnegativních bakterií. Obě vlastnosti vedou k vysoce efektivnímu hojení i u značně infikovaných ran. Studie dále objasňuje mechanismus působení této substance a sílu účinku v závislosti na koncentraci.

Závěrem lze konstatovat, že lokální aplikace LL-37 má v terapii polymikrobiálně infikovaných ran své místo. Zejména v kombinaci s pravidelným čistěním a systémovým užíváním antibiotik může znamenat naději i u pacientů s dosud prakticky nevyléčitelnými defekty.

(msd)

Zdroj: Allen J. Duplantier, et al. The Human Cathelicidin Antimicrobial Peptide LL-37 as a Potential Treatment for Polymicrobial Infected Wounds. Frontiers of Immunology, 2013; 4: 143. Publikováno online dne 3. 6. 2013.Štítky
Dětská chirurgie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×