Váha, zánět, příznaky spojené s rakovinou a kvalita života odvozená od zdravotního stavu u pacientek přeživších rakovinu prsu

31. 7. 2013

Stabilní váha je velmi důležitým prognostickým faktorem pro pacientky, které úspěšně bojují s rakovinou prsu. Americká studie se zaměřila na spojitosti mezi váhou, váhovými výkyvy, zánětem, příznaky spojenými s rakovinou a kvalitou života odvozenou od zdravotního stavu (HRQOL – health-related quality of life) mezi přeživšími pacientkami s rakovinou prsu ve fázi 0-IIIA.

V rámci studie byla vyhodnocována výška, váha, hladina C-reaktivního proteinu (CRP), a to zhruba 30 měsíců od diagnózy. Dále byly 40 měsíců od diagnózy zjišťovány příznaky spojené s rakovinou (příznaky spojené s hrudní stěnou a paží, vazomotorické příznaky, močová inkontinence, vaginální symptomy, kognitivní poruchy, změny nálad, poruchy spánku, sexuální zájem a funkce) a HRQOL. Pacientky byly rozděleny do jednotlivých podskupin dle váhových parametrů. Data všech 661 účastnic byla vyhodnocena dle BMI (< 25,0; 25,0–29,9; ≥ 30,0 kg/m2), u 483 účastnic byly ještě jednotlivé symptomy hodnoceny dle změn hmotnosti (ztráta ≥ 5 %, změna váhy < 5 %, nárůst ≥ 5 %).

V porovnání se ženami s BMI < 25,0 kg/m2 měly ty s BMI ≥ 30,0 kg/m2 následující výsledky: zvýšené příznaky spojené s paží (+ 25,0 %), močovou inkontinenci (+ 40,0 %), únavu (+ 18,9 %) a slabší fyzické schopnosti (– 15,6 %). Obézní ženy měly menší problémy s usínáním.

V porovnání s váhovou změnou < 5 % měly pacientky s nárůstem váhy o ≥ 5 % nižší skóre fyzických schopností (– 7,2 %) a vitality (– 11,2 %). Pacientky se ztrátou váhy o ≥ 5 % měly v tomtéž porovnání méně příznaků spojených s hrudní stěnou (– 33,0 %) a paží (– 35,5 %).

Vyšší hodnoty CRP byly asociovány s horšími příznaky spojenými s hrudní stěnou, častější inkontinencí, horšími fyzickými schopnostmi a vitalitou.

Ačkoli budou potřeba další studie na detailní zhodnocení jednotlivých asociací, je zřejmé, že udržení zdravé váhy a snížení zánětu může vést ke zmírnění příznaků spojených s rakovinou a zlepšit tak kvalitu života pacientek přeživších rakovinu prsu.

(boba)

Zdroj: Imayama I., Alfano C. M., Neuhouser M. L., et al. Weight, inflammation, cancer-related symptoms and health-related quality of life among breast cancer survivors. Breast Cancer Res Treat. 2013 Jun 25.Štítky
Dětská onkologie Onkologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se