S inkontinencí se během svého života setká každá čtvrtá žena

19. 4. 2016

Tři čtvrtě milionu je číslo, které udává, kolik lidí v České republice má nějakou formu inkontinence. Přestože to není život ohrožující problém, je to problém velmi závažný a nepříjemný, neboť velmi zasahuje do společenského života. Tato diagnóza častěji postihuje ženy. Statistiky uvádí, že s nějakým druhem mimovolného úniku moči se během svého života setká každá čtvrtá žena.

Komerční sdělení:

Tři čtvrtě milionu je číslo, které udává, kolik lidí v České republice má nějakou formu inkontinence. Přestože to není život ohrožující problém, je to problém velmi závažný a nepříjemný, neboť velmi zasahuje do společenského života. Tato diagnóza častěji postihuje ženy. Statistiky uvádí, že s nějakým druhem mimovolného úniku moči se během svého života setká každá čtvrtá žena.

Příčiny inkontinence

Obvykle rozlišujeme dva typy inkontinence. Urgentní inkontinenci, která se projevuje jako náhlé neodolatelné nucení na močení a inkontinenci stresovou, která vzniká při zvýšeném nitrobřišním tlaku. Důvodem pro vznik urgentního úniku moči může být například onemocnění nervové soustavy, roztroušená skleróza či stav po cévní mozkové příhodě. Může ale postihnout i diabetiky či osoby, které prodělali zánět močových cest. Stresová inkontinence, která je pro ženy nejtypičtější, vzniká při zvýšeném nitrobřišním tlaku a objevuje se často po porodu nebo v souvislosti s menopauzou, kdy se snižuje hladina estrogenu.

Možnosti léčby

Stejně jako existují rozdílné typy inkontinence, setkáváme se i s odlišnou mírou intenzity úniku moči, od lehké až po těžkou. Jedním ze základních předpokladů úspěšné léčby je včasná diagnóza. Při urgentním úniku moči se obvykle nasazují medikamenty, které snižují přenos vjemů z močového měchýře do mozku, díky čemuž pacient nezažívá akutní nucení na močení a zvětšuje se celková kapacita měchýře. U stresové inkontinence je doporučováno cvičit svaly pánevního dna (Kegelovy cviky), které pomáhají zabraňovat úniku moči při zvýšení nitrobřišního tlaku. Tyto cviky nejčastěji zaberou právě při lehké a střední inkontinenci.

Okamžitá pomoc

Okamžitou a účinnou pomoc zajišťují absorpční pomůcky, které jsou vytvořeny speciálně pro osoby trpící únikem moči a jsou rozděleny dle různé míry intenzity inkontinence. Až 60 % žen používá podle studie společnosti IPSOS při úniku moči nevhodné pomůcky a nemá proto zaručenou dostatečnou péči při řešení komplikací spojených s inkontinencí. Produkty řady TENA Lady poskytují trojí ochranu před protečením, vlhkostí a zápachem a zaručují tak pocit jistoty pro ženy s inkontinencí. Více informací o těchto pomůckách se můžete dozvědět na www.TENACZ.cz, kde si také můžete objednat vzorky zdarma a vyzkoušet novinku TENA Lady Mini Magic, která byla vytvořena speciálně pro ženy s lehkou mírou inkontinence.

Článek vznikl za podpory společnosti SCA Hygiene Products AB.Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se