Praktický algoritmus léčby Alzheimerovy choroby

25. 5. 2015

Alzheimerova choroba je nejčastější forma demence a její prevalence stoupá. Z důvodu absence kauzální léčby jsou nutné komplexní terapeutické postupy. V březnu 2015 publikovali američtí autoři přehled doporučení pro léčbu Alzheimerovy choroby vypracovaný na základě současných znalostí a dostupné farmakoterapie.

Alzheimerova choroba je nejčastější forma demence a její prevalence stoupá. Z důvodu absence kauzální léčby jsou nutné komplexní terapeutické postupy. V březnu 2015 publikovali američtí autoři přehled doporučení pro léčbu Alzheimerovy choroby vypracovaný na základě současných znalostí a dostupné farmakoterapie. Cílem je maximalizace kvality života pacientů i osob, které o ně pečují, v celém průběhu tohoto progresivního onemocnění.

V terapii Alzheimerovy choroby je rozhodující včasná diagnóza, odeslání ke specialistovi a zahájení léčby. Léčbu je třeba individuálně přizpůsobit příznakům, funkčnímu stavu pacienta, jeho chování a psychosociální situaci. Zpomalit pokles kognitivních funkcí může léčba kardiovaskulárních rizikových faktorů a udržování aktivního stylu života (pravidelná fyzická, duševní a sociální aktivita, středomořská strava). Farmakoterapii je třeba zahájit co nejdříve po stanovení diagnózy. Zlepšení kognitivních funkcí, celkového klinického stavu a schopnosti pacienta provádět každodenní činnosti prokázaly inhibitory cholinesterázy (donepezil, galantamin a rivastigmin), které také omezují výskyt behaviorálních příznaků. Volba perorální nebo transdermální formy závisí na preferencích pacienta, snášenlivosti a finančních možnostech. K léčbě středně závažné až závažné Alzheimerovy choroby je indikován také antagonista receptoru pro N-methyl-D-aspartát – memantin. Nedílnou součástí péče o pacienta s Alzheimerovou chorobou je léčba průvodních chorob. Vhodné je zapojení dalších odborníků, jako jsou geriatři, neurologové, psychiatři, psychologové, fyzioterapeuti a sociální pracovníci.

Každý pacient reaguje na různé způsoby léčby odlišně, a proto by měl být lékař připraven léčbu měnit. Nutné je pravidelné přehodnocování fyzického i psychického stavu pacienta i osoby, která o něj pečuje. Pacient i pečující osoba by měli být obeznámeni s tím, co lze od léčby reálně očekávat. Je třeba je poučit o tom, kde čerpat informace a podporu, i o potřebě řešit právní a finanční otázky, např. včetně řízení automobilu.

Doporučený algoritmus je volně dostupný např. v databázi Medline na tomto odkazu. I když nelze progresivní průběh choroby odvrátit, změna životního stylu a medikace může zhoršování kognitivních i funkčních symptomů zpomalit a zvýšit kvalitu života.

(zza)

Zdroj: Cummings J. L., Isaacson R. S., Schmitt F. A., et al. A practical algorithm for managing Alzheimer's disease: what, when, and why? Ann Clin Transl Neurol. 2015 Mar; 2 (3): 307–323.Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se