#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Máte žaludeční vředy? Užití analgetik dobře zvažte

30. 5. 2016

Přestože je řada léků proti bolesti v lékárně běžně dostupných, nejsou tyto preparáty bez rizika. Pokud trpíte dlouhodobými bolestmi žaludku nebo vám byl diagnostikován peptický vřed, měli byste být při výběru analgetik obzvlášť opatrní.

Nebezpečný vřed

Podle odborníků je zhruba jedna třetina všech vředů způsobena užíváním analgetik a za více než polovinou těch, které krvácejí, stojí právě tyto léky. Zdravotní komplikace, které se s vředovou chorobou pojí, mohou být velmi závažné. V některých případech dokonce končí úmrtím dotyčného. Řeč je především o krvácení či perforaci vředu (proděravění stěny žaludku).

Jak ulevit žaludku 

Důvodem, proč jsou některé léky proti bolesti v tomto smyslu rizikové, je mimo jiné skutečnost, že v žaludku narušují ochrannou hlenovou vrstvu na sliznici. Ta je pak přístupnější a citlivější ke všem látkám, které ji mohou poškodit. Výsledkem je možný rozvoj zánětu nebo vředu. Ochranná slizniční vrstva je narušena blokádou určitých chemických látek. K tomu dochází i v případě, že je lék užit jiným způsobem než ústy (například v podobě čípku). Jak riziko minimalizovat?

  • Lze užívat analgetika lokálně, například prostřednictvím sprejů, gelů či krémů (při bolesti kloubů apod.).
  • Podráždění žaludku způsobené přítomností léku v něm může být zmírněno přijetím preparátu společně s jídlem či zvolením šumivé formy.
  • Vždy je nutné předem zvážit, zda nelze bolest zmírnit jiným způsobem než užitím léku (relaxací, pohybem, ledovými či naopak teplými obklady).

Správný výběr

Nebezpečí vzniku žaludečního vředu i jiného poškození trávicí trubice provází především pravidelné a dlouhodobé užívání takzvaných nesteroidních antiflogistik včetně rozšířeného ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylové. Oproti tomu rovněž běžně dostupný paracetamol je z tohoto hlediska bezpečnější. Jeho časté užívání ve vyšších dávkách však může být provázeno jinými komplikacemi, například poškozením jater. Navíc neposkytuje mnohdy žádoucí protizánětlivý účinek.

Zeptejte se svého lékaře, jaká analgetika jsou pro vás vhodná a bezpečná. Pokud berete léky proti bolesti takzvaně na vlastní pěst, držte se instrukcí v příbalovém letáku a dodržujte doporučené dávkování. V případě opakovaných či náhlých a intenzivních bolestí žaludku vyhledejte lékařskou pomoc.

(veri)

Zdroje:
www.webmd.com
www.internimedicina.cz



Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#