WT1 imunoterapie maligních nádorů u dětí

14. 5. 2019

Gen Wilmsova tumoru (WT1) byl poprvé identifikován jako gen odpovědný za vznik Wilmsova tumoru, renálního nádoru dětského věku.

Gen Wilmsova tumoru (WT1) byl poprvé identifikován jako gen odpovědný za vznik Wilmsova tumoru, renálního nádoru dětského věku. Pozdější studie ukázaly, že WT1 mRNA je nadměrně exprimována v různých typech solidních nádorů a zároveň existuje korelace mezi vysokou hladinou WT1 a špatnou prognózou pacientů s určitými nádory.

V současné době je WT1 považován za potenciální cíl nádorové imunoterapie. Americký National Cancer Institute ho také před časem zařadil mezi hlavní antigenní cíle, které mají v imunoterapii nádorů potenciální využití. V časopise Pediatric blood and cancer byla nedávno publikována studie, jež hodnotí efektivitu WT1 vakcinace u dětí se solidním nádorem nebo akutní leukémií.

Metoda

WT1 vakcína byla podávána HLA-A*2402 pozitivním pacientům s reziduálním nádorem nadměrně exprimujícím gen WT1. Všichni pacienti zařazení do studie byli mladší dvaceti let a rezistentní k předcházející konvenční multimodální léčbě. Dávkování peptidu WT1 bylo rozděleno podle váhy pacientů (0,5 mg pro pacienty s hmotností pod 10 kg; 1 mg na hmotnost 10 až 20 kg; 2 mg na hmotnost 20 až 30 kg; 3 mg pro pacienty s hmotností nad 30 kg) a vakcinace byla prováděna jednou týdně po dobu minimálně dvanácti týdnů.

Výsledky

Z 23 pacientů, kteří prošli skríningem, splnilo pět vstupní kritéria a bylo zařazeno do studie. Tito pacienti měli následující diagnózy: rhabdomyosarkom, osteosarkom, liposarkom, synoviální sarkom a akutní lymfoblastická leukémie. U pacienta s diagnózou rhabdomyosarkomu došlo po vakcinaci peptidem WT1 ke kompletní odpovědi a v dnešní době (3,5 roku od zahájení léčby) u něj stále pokračuje léčba vakcinací a je bez známek onemocnění. U pacientů s liposarkomem a synoviálním sarkomem došlo na přechodnou dobu ke stabilizaci onemocnění, poté však pokračovala progrese. Zbývající dva pacienti na léčbu nereagovali a pokračovala u nich progrese onemocnění. Vedlejší účinky spojené s léčbou se omezily na lokální erytém v místě vpichu.

Uvedené výsledky naznačují, že WT1 vakcinace má terapeutický potenciál, avšak účinek může být v přítomnosti velkého reziduálního onemocnění nedostatečný.

(vek)

Zdroj:
Hashii Y. et al: WT1 peptide immunotherapy for cancer in children and young adults. Pediatr Blood Cancer 55: 352–5, 2010Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se