Špatně kontrolované astma před hospitalizací a po ní

14. 5. 2019

Většina dospělých pacientů, kteří jsou pro akutní exacerbaci astmatu hospitalizováni, má špatně kontrolované astma nejen před hospitalizací, ale i po ní.

Většina dospělých pacientů, kteří jsou pro akutní exacerbaci astmatu hospitalizováni, má špatně kontrolované astma nejen před hospitalizací, ale i po ní. Vyplývá to ze studie amerických vědců pod vedením Dr. Richarda Lenhardta z univerzity v Chicagu, která byla publikována v březnovém čísle odborného časopisu Annals of Allergy, Asthma and Immunology.

Lékaři ve své studii hodnotili tíži symptomů u 225 dospělých astmatiků, kteří byli hospitalizováni v jednom ze šesti oddělení akutní péče ve státě Illinois. Symptomatika astmatu před hospitalizací byla zjištěna pomocí dotazníku, projevy choroby po propuštění byly ověřovány telefonicky s měsíčním odstupem.

Symptomy klasifikující astma jako perzistující byly před hospitalizací přítomny u 85,8 % pacientů, jeden měsíc po propuštění byly stále přítomny u 84,9 % pacientů. Mezi pacienty s perzistujícím astmatem před přijetím byly inhalační kortikoidy používány v 54,4 % případů. U pacientů s příznaky svědčícími pro perzistující astma po propuštění byly inhalační kortikoidy použity v 73,8 % případů.

Při propouštění lékaři prakticky polovině pacientů (49,4 %) s perzistující symptomatikou doporučovali inhalační kortikoidy. Procento relapsů při kontrole po propuštění dosáhlo 26,4 %. Přibližně desetina pacientů (9,6 %) musela být krátce po propuštění opět hospitalizována.

(jin)

Zdroj: Ann Allergy Asthma Immunol. 2008; 100: 237–243.Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se