Remise alergie na burské oříšky a hodnoty IgE protilátek

14. 5. 2019

Vědci z Royal Children's Hospital v australském Melbourne zjistili, že u malých dětí alergických na burské oříšky může být remise této alergie předpovězena nízkou hladinou IgE protilátek proti burským oříškům v průběhu prvních dvou let života nebo snižující se hladinou IgE ve věku tří let.

Vědci z Royal Children's Hospital v australském Melbourne zjistili, že u malých dětí alergických na burské oříšky může být remise této alergie předpovězena nízkou hladinou IgE protilátek proti burským oříškům v průběhu prvních dvou let života nebo snižující se hladinou IgE ve věku tří let. Výsledky studie její autoři uveřejnili v březnovém čísle časopisu Journal of Allergy and Clinical Immunology.

U malých dětí s alergií na burské oříšky lze ve věku od 1 do 4 let pomocí kožních prick testů zjistit, které dítě začne tyto oříšky časem tolerovat. Do studie bylo zahrnuto celkem 267 dětí mladších dvou let v péči alergologů pro alergii na burské oříšky diagnostikovanou na základě kožních prick testů. Děti byly sledovány do věku osmi let. Poté co došlo k poklesu reaktivity kožních testů na alergen burských oříšků, děti podstoupily test s podáním alergenu.

Vědci zjistili, že velikost kožní reakce při prick testech a hladina specifických IgE protilátek proti burským oříškům v séru před druhým rokem života slouží jako nezávislé prediktory remise tohoto typu alergie.

Specifická kožní reakce na extrakt z burského oříšku velikosti 6 mm a více nebo hladina specifických IgE protilátek vyšší než 3 kUA/l ve věku před druhým rokem života snižuje šanci na remisi alergie na polovinu.

U sledovaných dětí došlo v celkem 21,4 % případů do pátých narozenin k remisi alergie na burské oříšky.

Vědci věří, že jejich studie pomůže správně identifikovat děti s vysokým rizikem přetrvávání alergie na burské ořechy. V rámci dalších studií je třeba identifikovat jedince náchylné k anafylaxi.

(sys)

J Allergy Clin Immunol 2008;121:731–736.Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se