Ovlivnění tvorby cytokinů produkovaných Th1 a Th2 lymfocyty

14. 5. 2019

Autoři studie hodnotili in vitro působení histaminu na naivní a paměťové T-lymfocyty a vliv desloratadinu na tyto procesy.

Autoři studie hodnotili in vitro působení histaminu na naivní a paměťové T-lymfocyty a vliv desloratadinu na tyto procesy.

Naivní T-lymfocyty izolované z pupečníkové krve byly kultivovány 6 dní s histaminem, s histaminem a desloratadinem, s desloratadinem samotným nebo pouze s médiem samotným. K nim byl přidán IL2 k podpoře vývoje T-lymfocytů nebo IL2+IL4 k podpoře vývoje Th2 lymfocytů nebo IL2+IL12 k podpoře vývoje Th1 lymfocytů. Šestý den byl hodnocen vývoj Th1 nebo Th2 lymfocytů.

V dalších pokusech byly lymfocyty z periferní krve zdravých a alergických dárců stimulovány paměťovými antigeny pro Th1 odpověď (streptokináza) a Th2 odpověď (roztočový alergen Der p1). Po šesti dnech byl k oběma kulturám přidán IL2 a kultivace probíhala dalších 8 dní. Byl porovnáván vliv histaminu nebo desloratadinu na výsledky těchto pokusů.

V pokusech s naivními T-lymfocyty fungoval histamin stejně jako desloratadin. Obě látky podporovaly vývoj směrem od Th1 k Th2 lymfocytům. Histamin i desloratadin regulovaly tuto změnu zvýšením tvorby IL10. V pokusech s paměťovými lymfocyty působil desloratadin protichůdně s histaminem a zvyšoval tvorbu IL10.

Dosažené výsledky, i když jsou pouze předběžné, nasvědčují tomu, že desloratadin může příznivě ovlivnit rovnováhu Th1/Th2. Nejpravděpodobněji tak činí působením přes H1 receptor.

(van)

Zdroj: Maggi E, a spol. Poster na kongresu EAACI v Goteborgu 2007.Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se