Ovlivnění dýchacích cest lidí prostředím v koňských stájích

14. 5. 2019

Celkem 5,5 % švédské populace jezdí na koni v nebo má vlastního koně. Ve Švédsku žije 300 000 koní a situace je obdobná i v jiných evropských zemích.

Celkem 5,5 % švédské populace jezdí na koni v nebo má vlastního koně. Ve Švédsku žije 300 000 koní a situace je obdobná i v jiných evropských zemích. Kromě majitelů koní tráví ve stájích mnoho času i personál. Je známo, že prostředí ve stájích může negativně působit na zdraví jak lidí, tak i koní.

Množství bakterií a plísní a jejich spor a alergenů, prach, čpavek – to vše negativně působí na průdušky. Nejhorší je situace během zimy, kdy koně tráví více času ve stájích, okolní teplota je nízká, méně se větrá. Švédští lékaři zkoumali, jak se během roku mění kvalita vnitřního prostředí ve stájích a jaký vliv to má na zdraví pracovníků.

Koně byli na slámové podestýlce, krmeni třikrát denně senem a peletami. Stáje se každé ráno čistily. V zimě, na jaře a v pozdním létě měřili vědci ve stájích koncentrace čpavku, organického prachu, koňského alergenu, plísní a mikroorganizmů a jejich produktů, které ve větších koncentracích vyvolávají záněty dýchacích cest (endotoxin, glukan). U pracovníků pak prováděli funkční vyšetření plic a stanovili ukazatele zánětu v nosním výplachu.

Během zimy narůstaly koncentrace prachu a glukanu, endotoxin byl vyšší v létě. Koncentrace plísní byly vyšší v zimě. Nejčastějšími plísněmi byly Aspergillus, Cladosporium – plíseň rostoucí na dřevě –, Alternaria – plíseň rostoucí na organickém materiálu tvořící mykotoxiny. Tato plíseň patří k nejčastěji alergizujícím. Tři z 13 vyšetřovaných pracovníků měli známky zánětu dýchacích cest při funkčním vyšetření plic a při vyšetření nosního výplachu.

Studie potvrzuje zhoršování kvality vnitřního prostředí ve stájích během zimy a ukazuje, které biomarkery jsou vhodné pro ke sledování. Vnitřní prostředí stájí může být škodlivé jak pro lidi, tak i pro koně, kteří trpí obdobnými dechovými obtížemi jako lidé.

(van)

Zdroj: Elfman L., J Occup Med Toxicol, 2009, 4: 10, 1–7.Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se