Desloratadin zlepšil příznaky astmatu a snížil spotřebu beta-2 mimetik u pacientů se sezonní alergickou rýmou a astmatem

14. 5. 2019

Sezonní alergická rýma a astma jsou častou kombinací alergických onemocnění u jednoho pacienta. Plazmatická hladina histaminu a jeho metabolity v moči jsou v časné i pozdní fázi exacerbace astmatu zvýšeny.

Sezonní alergická rýma a astma jsou častou kombinací alergických onemocnění u jednoho pacienta. Plazmatická hladina histaminu a jeho metabolity v moči jsou v časné i pozdní fázi exacerbace astmatu zvýšeny. Histamin je také zvýšen v bronchoalevolární laváži astmatiků a jeho hladina koreluje se stupněm bronchiální hyperreaktivity. Dýchání ústy při ucpaném nosu (kvůli sezonní alergické rýmě) vede ke dráždění průdušek suchým vzduchem, což může vyvolat exacerbaci astmatu.

Deslotaradin je nesedativní antihistaminikum, blokátor H1 receptorů s 24hodinovou účinností při léčbě sezonní alergické rýmy a dalších alergických onemocnění. Autoři sdělení hodnotili výsledky studií zabývajících se nástupem účinku a efektem léčby desloratadinem u pacientů se sezonní alergickou rýmou a současným astmatem.

Celkem 924 dospívajících a dospělých pacientů se sezonní alergickou rýmou a astmatem bylo během sezony náhodně rozděleno do 3 skupin. Pacienti v první skupině užívali desloratadin v dávce 5 mg denně, ve druhé užívali antileukotrien montelukast v dávce 10 mg denně a ve třetí skupině dostávali placebo.

Pacienti užívající desloratadin pozorovali zlepšení příznaků astmatu již po několika hodinách po podání léku. Toto zlepšení přetrvávalo po celou dobu léčby. Pacienti měli také sníženou spotřebu záchranné antiastmatické medikace – beta-2 mimetik. Ti, kteří měli před léčbou nižší hodnoty vteřinové vitální kapacity (pod 80 %), pozorovali výrazné zlepšení tohoto parametru po léčbě. Pacienti léčení placebem tato zlepšení nepozorovali.

Desloratadin byl dobře tolerován a nevyskytly se žádné vedlejší účinky. Desloratadin tedy zlepšuje nejen příznaky sezonní alergické rýmy, ale zlepšuje současně i příznaky astmatu.

(van)

Zdroj: Baena-Cagani, C. Poster 4.26, 4/30/01 on behalf of the Desloratadien Study Group, Infantile Hospital Cordoba, Cordoba, Argentina.Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se