Desloratadin snižuje otok nosní sliznice u pacientů s intermitentní alergickou rýmou

14. 5. 2019

Otok nosní sliznice patří k nejhorším projevům intermitentní alergické rýmy. Mnohdy narušuje spánek, vede ke zvýšené únavě, k podrážděnosti či poruše soustředění a pozornosti během dne. Dýchání ústy se může stát spouštěčem astmatických záchvatů a pozátěžového bronchospasmu.

Otok nosní sliznice patří k nejhorším projevům intermitentní alergické rýmy. Mnohdy narušuje spánek, vede ke zvýšené únavě, k podrážděnosti či poruše soustředění a pozornosti během dne. Dýchání ústy se může stát spouštěčem astmatických záchvatů a pozátěžového bronchospasmu. U dětí vede dlouhodobé dýchání ústy až k deformitám obličeje a vadě skusu. Léky snižující prokrvení nosní sliznice, jako například pseudoefedrin, mají často mnoho vedlejších účinků a pacienti trpící vysokým tlakem a arytmiemi by je neměli vůbec užívat. Dosud běžně užívaná antihistaminika otok nosní sliznice neovlivňují.

Cílem popisované studie bylo zjistit, zda má léčba desloratadinem účinek na otok sliznice nosu. Výzkumu se zúčastnilo 346 pacientů starších dvanácti let, kteří trpěli sezonní alergickou rýmou. Minimální trvání alergie bylo 2 roky, poslední prick testy prokazující alergii nebyly starší jednoho roku a pacienti měli středně těžké příznaky jak nosní, tak oční.

Do studie nebyli zahrnuti pacienti s astmatem na dlouhodobé léčbě inhalačními steroidy a ti, kteří používali intranazální dekongescencia, intranazální antihistaminika nebo kortikoidy. Z účasti byli vyloučeni také pacienti, kteří měli chronický zánět dutin. U jednotlivců bylo hodnoceno zmírnění otoku nosní sliznice po podání nového antihistaminika desloratadinu, který je silným antagonistou H1 receptorů a snižuje i tvorbu prozánětlivých působků. Jeho účinek by měl vést ke snížení cévní propustnosti a následně i k otoku sliznice.

Desloratadin byl v dvojitě zaslepené studii podáván 172 pacientům jednou denně v dávce 5 mg. Pacienti s touto léčbou měli výrazně zlepšenou nosní průchodnost v porovnání se 174 pacienty léčenými placebem. Hodnocení nosní průchodnosti prováděli pacienti sami 2x denně pomocí skórovacího systému s rozmezím bodového odhodnocení 0–3. Současně hodnotili také další doprovodné příznaky jako nosní sekreci, svědění, kýchání, zarudnutí a svědění očí, slzení a svědění uší a patra. Účinek léčby byl pozorován již během druhého dne po nasazení desloratadinu a přetrvával během celých dvou týdnů trvání studie. Také ostatní příznaky alergické rýmy se zlepšily již během druhého dne podávaní.

Desloratadin je hodnocen jako lék s velmi dobrou účinností na nosní obstrukci u pacientů se sezonní alergickou rýmou. Odstraňuje nejen otok nosní sliznice, ale i ostatní příznaky sezonní alergické rýmy, jako jsou vodnatá rýma, svědění, kýchání, pálení a zarudnutí očí a svědění uší a patra. V dosud provedených studiích nevykazoval desloratadin žádné závažné vedlejší účinky.

(van)

Zdroj: Nayak AS, Schenkel E. Allergy 2001;56.Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se