Úvodní slovo


Autoři: D. Pacík
Vyšlo v časopise: Urol List 2013; 11(2): 3

Vážené kolegyně a kolegové,

první otevření ještě z tiskárny „teplého“ posledního čísla Urologických listů je načasováno na počátek asi taky pěkně teplého léta. Doufám, že novinky, které přináší, jsou neméně horké a aktuální.

Symptomy dolních močových cest (LUTS) a BPH je téma vděčné a skoro věčné. Rizikovou cílovou skupinou je skoro polovina populace a to je jistě dost pádný důvod, proč se jím zabývat nejenom důkladně, ale i opakovaně. Tak jak se vyvíjejí poznatky o patofyziologii LUTS, mění se i pohledy na možnosti léčebného ovlivnění. Ubývá schematického nazírání a zvyšuje se variabilita možností a jejich případných kombinací. Zejména kombinace farmakologické léčby jsou dnes velmi aktuálním tématem, protože tak jak poznáváme, že LUTS nejsou jen jedny, nacházíme celou řadu racionálních možností jejich ovlivnění a i zde se pomalu blížíme k určité individualizaci léčebných postupů. Stejně tak, jak se objevují nové technologie, přibývá možností jejich využití zejména v méně invazivní léčbě LUTS/BPH. Jedna z posledních novinek (využití páry aplikované intraprostaticky) je zmíněna v souvislosti s prezentací na EAU kongresu v Miláně a nepochybně o ní ještě uslyšíme (nejdříve na World Congress on Endourology v New Orleansu na podzim tohoto roku). Test času je však tím nejvýznamnějším prověřením, a tak teprve uvidíme, které z nich ho přečkají.

Recidivující uroinfekce dolních cest močových jsou jednou z indikací operační léčby BPH. V daleko širším měřítku na ně pohlédne článek kolegy M. Fedorka z Brna.

U méně invazivní léčby zůstaneme, ale téma se změní u příspěvku z dílny J. Parka a spoluautorů, který adresuje neméně často diskutované dilema – ureterolitiáza a použití extrakorporální litotrypse nebo ureteroskopie? Co, kdy a u koho na základě medicíny založené na důkazech?

Informace z kongresu EAU v Miláně tak, jak je viděla autorská skupina z brněnské kliniky, a komentáře profesora P. C. Walshe na publikované články nepochybně zpestří čtení a mohou zaměřit pozornost na některé z témat, které Vás zaujme.

Překlady Guidelines Evropské urologické asociace jsou pravidelnou součástí vydání našeho časopisu a ani tentokrát tomu nebude jinak. Budete mít příležitost si přečíst aktualizovanou verzi zabývající se léčbou i sledováním symptomů dolních močových cest (které jsou jiného než neurogenního původu) u mužů. Získali jsme odpovídající akreditaci Guidelines Office AUA a nově chystáme do dalšího čísla překlad jejich odpovídajících guidelines. Je tomu patrně poprvé, kdy v urologickém časopise budou uveřejněna Guidelines EAU a odpovídající Guidelines Americké urologické asociace (AUA) (pro limitovaný rozsah čísla je to možné uskutečnit až v čísle dalším). Čtenář tak dostane jedinečnou a neocenitelnou příležitost konfrontovat podobné, i když v něčem odlišné pohledy a přístupy ze dvou kontinentů a vytvořit si tak svůj vlastní názor.

Dalibor PacíkŠtítky
Dětská urologie Urologie

Článek vyšel v časopise

Urologické listy

Číslo 2

2013 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Ulcerative colitis_muž_břicho_střeva
Ulcerózní kolitida
nový kurz
Autoři:

Blokátory angiotenzinových receptorů (sartany)
Autoři: MUDr. Jiří Krupička, Ph.D.

Antiseptika a prevence ve stomatologii
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Citikolin v neuroprotekci a neuroregeneraci: od výzkumu do klinické praxe nejen očních lékařů
Autoři: MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se