Úvodní slovo


Autoři: D. Pacík
Vyšlo v časopise: Urol List 2013; 11(2): 3

Vážené kolegyně a kolegové,

první otevření ještě z tiskárny „teplého“ posledního čísla Urologických listů je načasováno na počátek asi taky pěkně teplého léta. Doufám, že novinky, které přináší, jsou neméně horké a aktuální.

Symptomy dolních močových cest (LUTS) a BPH je téma vděčné a skoro věčné. Rizikovou cílovou skupinou je skoro polovina populace a to je jistě dost pádný důvod, proč se jím zabývat nejenom důkladně, ale i opakovaně. Tak jak se vyvíjejí poznatky o patofyziologii LUTS, mění se i pohledy na možnosti léčebného ovlivnění. Ubývá schematického nazírání a zvyšuje se variabilita možností a jejich případných kombinací. Zejména kombinace farmakologické léčby jsou dnes velmi aktuálním tématem, protože tak jak poznáváme, že LUTS nejsou jen jedny, nacházíme celou řadu racionálních možností jejich ovlivnění a i zde se pomalu blížíme k určité individualizaci léčebných postupů. Stejně tak, jak se objevují nové technologie, přibývá možností jejich využití zejména v méně invazivní léčbě LUTS/BPH. Jedna z posledních novinek (využití páry aplikované intraprostaticky) je zmíněna v souvislosti s prezentací na EAU kongresu v Miláně a nepochybně o ní ještě uslyšíme (nejdříve na World Congress on Endourology v New Orleansu na podzim tohoto roku). Test času je však tím nejvýznamnějším prověřením, a tak teprve uvidíme, které z nich ho přečkají.

Recidivující uroinfekce dolních cest močových jsou jednou z indikací operační léčby BPH. V daleko širším měřítku na ně pohlédne článek kolegy M. Fedorka z Brna.

U méně invazivní léčby zůstaneme, ale téma se změní u příspěvku z dílny J. Parka a spoluautorů, který adresuje neméně často diskutované dilema – ureterolitiáza a použití extrakorporální litotrypse nebo ureteroskopie? Co, kdy a u koho na základě medicíny založené na důkazech?

Informace z kongresu EAU v Miláně tak, jak je viděla autorská skupina z brněnské kliniky, a komentáře profesora P. C. Walshe na publikované články nepochybně zpestří čtení a mohou zaměřit pozornost na některé z témat, které Vás zaujme.

Překlady Guidelines Evropské urologické asociace jsou pravidelnou součástí vydání našeho časopisu a ani tentokrát tomu nebude jinak. Budete mít příležitost si přečíst aktualizovanou verzi zabývající se léčbou i sledováním symptomů dolních močových cest (které jsou jiného než neurogenního původu) u mužů. Získali jsme odpovídající akreditaci Guidelines Office AUA a nově chystáme do dalšího čísla překlad jejich odpovídajících guidelines. Je tomu patrně poprvé, kdy v urologickém časopise budou uveřejněna Guidelines EAU a odpovídající Guidelines Americké urologické asociace (AUA) (pro limitovaný rozsah čísla je to možné uskutečnit až v čísle dalším). Čtenář tak dostane jedinečnou a neocenitelnou příležitost konfrontovat podobné, i když v něčem odlišné pohledy a přístupy ze dvou kontinentů a vytvořit si tak svůj vlastní názor.

Dalibor PacíkŠtítky
Dětská urologie Urologie

Článek vyšel v časopise

Urologické listy

Číslo 2

2013 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se