ZPRÁVA ZE SYMPOZIA ROBOTICKÉ OPERAČNÍ OPERATIVY V UROLOGII


Autoři: prim. MUDr. Jan Schraml
Působiště autorů: urologické oddělení, Masarykova nemocnice, Ústí nad Labem
Vyšlo v časopise: Urol List 2005; 3(1): 66

28. a 29. února 2005 uspořádala fir­ma Intuitive Surgical v Ženevě workshop, na kterém byly prezentovány možnosti jejich výrobku Da Vinci Surgical Systému (dVSS) v urologii. Jedná se o miniinvazivní operování pomocí elektromechanického robota ovládaného člověkem. Vedle zá­znamů a výsledků z pracovišť se zkušeností s operováním s dVSS byly prezentovány i „live“ operace přímo z operačního sálu. Taktéž jsme měli možnost si robota dVSS vyzkoušet prakticky na modelu. Z České republiky se sympozia zúčastnili prof. MUDr. Dalibor Pacík, CSc., MUDr. Ka­mil Belej, prim. MUDr. Pavel Beňo, MUDr. Michal Toběrný, prim. MUDr. Jan Schraml, doc. MUDr. Jaroslav Feyereisl, CSc., MUDr. Dušan Martinčok, PhD., MUDr. Ivan Lutter, CSc. a prof. MUDr. Petr Gál, PhD. Bylo pro nás potěšující, že pořadatelé neopomněli připomenout autora slova robot - spisovatele Karla Čapka.

Robot dVSS je již od letošního roku nabízen v 4ramenné variantě, tzn. že ope­ratér vedle optiky má ještě možnost pomocí rukou a nohou ovládat 4 pracovní nástroje, jejichž typ si zvolí dle typu ope­race a své potřeby. Je nutno zdůraznit, že operatér má díky dvojoké optice, jejíž obraz je izolovaně přenášen na dva monitory, pro každé oko operatéra zvl᚝, umožněn 3D–obraz. To je velký rozdíl oproti klasické endoskopii, kde je pouze 2D–zobrazení. Jedinou ztrátou oproti jak klasickým, tak i např. laparoskopickým operacím je ztráta taktilního čití z nástroje, ale i na tomto rozměru firma pracuje a slibuje vývin tohoto rozměru v brzké budoucnosti.

V minulém roce bylo ve světě provedeno více než 9 000 operací pomocí tohoto systému. Toto velké číslo je dáno nárůstem počtu center, která touto technikou disponují (USA 300 center, dokonce první instalace již proběhla i v Rumunsku). Největšího uplatnění nachází dVSS v urologii v případě radikální prostatektomie a radikální cystektomie s kontinentní derivací moči. Zde je v plné míře plně zúročena možnost dalšího pohybu nástroje v kloubu během vlastní operace, tento kloub je na nástroji v jeho intrakavitální oblasti. Takto se snadno provádějí ošetření tkání „za rohem“ apod. Taktéž uzlení a šití se díky robotu oproti klasické laparoskopii výrazně zrychlilo a zjedno­du­šilo. Např. možnost rotace nástroje v podélné ose je pouze omezena hybností ruky operatéra.

Během „live“ přenosu z operačního sálu jsme viděli, že k instalaci robota a zarouškování stačí vycvičenému týmu pouze 20–30 minut. Operatér může mít vlastní ovládací konzolu i mimo operační sál, takto je dána možnost operování „na dálku“. Operační tým u pacienta se skládá pouze z instrumentační sestry a dalšího asistenta, kteří v ramenech provádějí výměnu jednotlivých typů nástrojů dle požadavků operatéra. Asistent provádí odsávání dalším zavedeným portem, obraz mají ze stejné optiky jako operatér, avšak pouze z jednoho oka, na standardní monitor, čili 2D–obraz.

Během předváděných radikálních pros­ta­tektomií jsme měli možnost vidět, jak byl pomocí robota důsledně prováděn oboustranně nervy šetřící výkon s mini­mální peroperační krevní ztrátou a krásně přístupnou pokračujícím stehem šitou anastomózou uretry na hrdlo močového měchýře. Délka radikální prostatektomie se pro zkušeného operatéra pomocí dVSS pohybuje v rozmezí 2 až 3 hodin. Pro nás, účastníky z Čech, bylo poněkud překvapující hojné používání bipolární koagulace v oblasti apexu prostaty a těsné blízkosti nervově cévních svazků. Ale ze statistik radikálních prostatektomií pomocí dVSS byly prezentovány výborné výsledky.

Zkušenosti z center, kde využívají dVSS, hovoří o nutnosti multidisciplinár­ního využití více chirurgickými obory (kardiochirurgie, gynekologie, břišní a hrudní chirurgie apod), aby bylo plně využito kapacity a možností robota při maximální návratnosti této investice.

Bude zajímavé, kdy dojde k první instalaci dVSS u nás a jakého rozšíření se této zajímavé technice u nás dostane vzhledem k její vysoké pořizovací ceně a možností úhrad ze zdravotního pojištění. Většina prezentovaných center s dVSS však funguje na privátní bázi, a tak lze i u nás předpokládat zájem určité klientely o tuto metodu a vytvoření několika center i v naší republice.

prim. MUDr. Jan Schraml

urologické oddělení, Masarykova nemocnice, Ústí nad Labem


Štítky
Dětská urologie Urologie

Článek vyšel v časopise

Urologické listy

Číslo 1

2005 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se