Vzpomínka na prof. James R. McArthura, M.D., čestného člena České hematologické společnosti ČLS JEP


Vyšlo v časopise: Transfuze Hematol. dnes,16, 2010, No. 1, p. 55.
Kategorie: Osobní zprávy

Profesor James R. McArthur podlehl 12. července 2009 závažnému chronickému onemocnění ve věku 79 let.

Narodil se 4. května 1930 v Bremertonu, WA. Studium medicíny zakončil a titul M.D. získal na Harvardu v roce 1956. Po pětileté službě ve Sboru lékařů amerického námořnictva, kde dosáhl postavení velitele, pracoval nejdříve v Utahu a pak na Univerzitě v Minnesotě, na níž se stal docentem. V roce 1973 přešel jako docent vnitřního lékařství a hematologie na Washingtonskou univerzitu v Seattlu, na které byl v roce 1979 jmenován řádným profesorem a v roce 1997 profesorem emeritním.

Prof. McArthur se po celý život zabýval studiem morfologie krve a kostní dřeně. Stal se ředitelem Banky diapozitivů a morfologického zobrazování krevních elementů Americké hematologické společnosti (ASH). Banku neustále rozšiřoval a zdokonaloval, včetně využití CD. Současný stav banky pravidelně prezentoval na všech kongresech Mezinárodní hematologické společnosti (ISH) a ASH. Materiály banky byly obecně dostupné a byly používány na řadě pracovišť mimo USA. Zakoupila je i Kuvajtská lékařská fakulta, když jsem tam přednášel hematologii, a staly se základem hematologického kabinetu. Jeho dalším hlubokým a trvalým zájmem byla výuka a její zdokonalování. Po 25 let byl editorem výukových materiálů ASH. Za příkladnou reprezentaci ASH se mu dostalo v roce 1998 zvláštního ocenění této společnosti. První spolupráci s prof. McArthurem, když vyšly za jeho editorství první studijní materiály ASH, navázal u nás prof. B. Wiedermann, který ho požádal o jejich zaslání. Jeho přání bylo prof. McArthurem s ochotou jemu vlastní vyhověno. Hematologický tým 1. interní kliniky v Olomouci texty přeložil. Jako externí člen týmu jsem překlady předal prof. McArthurovi, který na Kongresu Mezinárodní hematologické společnosti v Londýně v roce 1975 prezentoval ve zvláštní místnosti prvé výukové materiály ASH. Prof. McArthur byl nadšen. Již příštího dne byly české překlady vystaveny ve zvláštní vitríně s nadpisem: Československo je první zemí, která si výukové materiály ASH pro svou potřebu přeložila. Od té doby se datovala naše vzájemná spolupráce, která přešla až v přátelství s ním a jeho rodinou. McArthur byl milý člověk, vždy připraven svou odborností účinně pomoci. Účastnil se i práce v komisi Evropské hematologické společnosti pro postgraduální výchovu v hematologii. V jeho rodinném domku na břehu Washingtonského jezera v Seattlu byli hosty mnozí významní hematologové. Za jeho významné zásluhy o hematologii a za spolupráci s naší hematologickou společností mu bylo v roce 1994 uděleno čestné členství České hematologické společnosti ČLS JEP. K převzetí diplomu přijel do Prahy se svou ženou. Naší společnosti předal při této příležitosti úplnou kolekci diapozitivů Banky ASH. Kolekce byla předána knihovně Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze k obecnému použití. Pocty, které se mu dostalo, si velmi vážil. Diplom čestného členství naší společnosti měl vystaven na stěně za svým pracovním stolem.

V posledních letech jeho života ho postihlo několik vážných onemocnění, která hrdinně snášel. Prof. McArthur byl mimořádnou osobností. Jeho nadšení, zaujetí a profesionalizmus při plnění náročných úkolů byly příkladné. My, kdož jsme ho znali, budeme na něho s vděčností a úctou vzpomínat.

Prof. MUDr. Ladislav Chrobák, CSc.
e-mail: ladislavchrobak@seznam.cz


Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství Interní lékařství Onkologie
Článek Úvod

Článek vyšel v časopise

Transfuze a hematologie dnes

Číslo 1

2010 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×