Celostátní učebnice Soudní lékařství


Vyšlo v časopise: Soud Lék., 61, 2016, No. 1, p. 12
Kategorie: Informace

Na podzim 2015 v nakladatelství Grada nedávno I. díl celostátní učebnice Soudní lékařství. Tvoří ucelený souhrn nejmodernějších informací v oblasti medicínských forenzních věd a autorsky se na ní podílely téměř všechny ústavy a oddělení v ČR a částečně i ze Slovenska. Organicky navazuje na učebnici doc. Vorla vydanou ovšem před téměř 20 lety (1999), která je stále chápána jako volné pokračování učebnice prof. Tesaře (první vydání 1968). Text, je sice určen v první řadě studentům lékařských fakult a začínajícím soudním lékařům, nicméně další a to nejenom medicínské, ale i právní a spřízněné technické obory v něm najdou užitečné informace.


První díl obsahuje 18 kapitol počínaje historií soudního lékařství, jako jednoho z nejstarších lékařských oborů v ČR. K nutnému vzdělání současných lékařů neodmyslitelně patří i gramotnost právní. To je obsahem 2. a 5. kapitoly. V dalších kapitolách je podrobně rozebrána obecná problematika smrti, včetně posmrtných změn, určování doby smrti a vitality poranění. Svoji multioborovost prokazuje soudní lékařství zejména v kapitole č. 6 Identifikace osob, kde hlavními autory nejsou pouze všeobecní lékaři, ale i stomatologové, a dokonce i přírodovědci, konkrétně antropologové a genetici. Poměrně velmi rozsáhlé kapitoly 7 (Přirozená smrt) a 8 (Pedopatologie) ukazují na úzkou spjatost s oborem patologie. Kapitoly 9 (Poranění ostrým předmětem) a 10 (střelná poranění) zase úzce souvisejí s obory chirurgickými, jako je zejména traumatologie, či neurochirurgie. Volnější celek tvoří kapitoly 11 (Dušení), 12 (Utonutí), 13 (Nehody při potápění) a 14 (Poškození organizmu sníženým atmosférickým tlakem. Posledními kapitolami jsou Hladovění (15) a opět volně související kapitoly Poranění elektrickým proudem (16), Poškození zdraví zářením (17) a Termické změny (18).

V II. díl očekáváme zbývající soudnělékařskou problematiku mj. hlavně tupá poranění, toxikologii, dopravní nehody, sexuálně motivované trestné činy apod. Konečná náplň je ovšem stále ještě předmětem diskusí.

Miroslav Hirt


Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie

Článek vyšel v časopise

Soudní lékařství

Číslo 1

2016 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
nový kurz
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Léčba akutní pooperační bolesti
Autoři: doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.

Nové antipsychotikum kariprazin v léčbě schizofrenie
Autoři: prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se