Arteficiální hematom


Autoři: Hossein Sanaei-Zadeh 1;  Kamran Aghakhani 2
Působiště autorů: Medical School, Shiraz University of Medical Sciences, Shiraz, Iran 1;  Department of Forensic Medicine and Toxicology, Iran University of Medical Sciences, Hazrat Rasoul Akram (p) Hospital, Tehran, Iran. 2
Vyšlo v časopise: Soud Lék., 59, 2014, No. 3, p. 26-27
Kategorie: Krátké sdělení

Souhrn

I když je to vzácné, lidé si mohou způsobit hematom z vlastní vůle z různých důvodů. Člověk si je může způsobit sám na svém vlastním těle, nebo mu je způsobí druhá osoba s jeho souhlasem. Jsou označovány jako vymyšlené, umělé, vykonstruované, falešné, fiktivní, apod. Je to tupé poranění, proto nejčastěji vzniká přímým působením tupého předmětu, nebo pevným stiskem. U hematomu vzniklého sacím mechanizmem po pečlivé prohlídce můžeme odhalit petechie kolem oblasti pohmoždění. Hematom může být ovšem simulován i aplikací šťáv různé dráždivé zeleniny, kdy vzniká barevná skvrna, která je podlitině na první pohled velice podobná. Okraje takových skvrn jsou však dobře ohraničené. Kromě toho se v těchto lokalizacích mohou objevovat vezikace a pruritus. Diferenciálně diagnosticky je proto nutné důkladné prověření anamnézy a podrobné vyšetření postižené oblasti.

V práci je popisován případ muže ve věku 56 let, s akutním infarktem myokardu, u kterého byl při přijetí jako vedlejší nález popsán subkonjunktivální hematom. Po 4 dnech hospitalizace se u něj objevil hematom vel. 5x5 cm v oblasti břicha s několika nažloutlými skvrnami vel. 3 – 6 cm. Původní subkonjuktivální hematom zmizel. Vznik hematomu byl vysvětlen subkutánními injekčními aplikacem heparinu do oblasti břicha.

Klíčová slova:
arteficiální hematom – ublížení – heparin


Zdroje

1. Avşar G, Kaşikçi M. Assessment of four different methods in subcutaneous heparin applications with regard to causing bruise and pain. Int J Nurs Pract 2013; 19: 402-408.

2. Palese A, Aidone E, Dante A, Pea F. Occurrence and extent of bruising according to duration of administration of subcutaneous low-molecular-weight heparin: A quasi-experimental case-crossover study. J Cardiovasc Nurs 2013; 28: 473-482.

Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie

Článek vyšel v časopise

Soudní lékařství

Číslo 3

2014 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se