Proběhly první elektronické volby do orgánů České chirurgické společnosti ČLS JEP


Autoři: J. Pantoflíček
Vyšlo v časopise: Rozhl. Chir., 2012, roč. 91, č. 8, s. 415-416.
Kategorie: Editorial

Každé 4 roky probíhají v České chirurgické společnosti ČLS JEP volby členů výboru a členů revizní komise. Způsob voleb se během 90letého období existence společnosti několikrát měnil, od aklamační volby při kongresech po korespondenční volby v letech 1990–2008. Letos poprvé proběhly volby elektronickou cestou.

Česká chirurgická společnost má v současné době přes 1500 aktivních členů, tj. členů, kteří platí příspěvky. Za poslední dvě volební období počet členů stoupl o 30 %, ale bohužel pouze 20, resp 30 % z celkového počtu se účastnilo voleb. Způsob dvoukolové korespondenční volby, užívaný do roku 2008, byl těžkopádný a finančně nákladný, protože každý člen společnosti musel být obeslán 4krát. Navíc stále přetrvávaly pochybnosti, zda volební lístky skutečně obdrželi všichni.

S rozvojem elektronizace České chirurgické společnosti  (webové stránky, elektronická komunikace se členy) byla v posledních 8 letech vytvořena databáze všech členů společnosti s emailovými adresami a výbor byl připraven zavést volby elektronické. Narážel však na volební řád zastřešující organizace ČLS JEP, který tento způsob neumožňoval. Na posledním kongresu ČLS JEP v prosinci roku 2011 byl však schválen nový organizační a volební řád, které vstoupily v platnost v lednu letošního roku a ponechávají způsob provedení voleb na rozhodnutí každé odborné společnosti. Hlavní překážka přechodu na elektronické volby tedy letos padla a výbor toho využil k organizaci prvních elektronických voleb.

Jaké jsou jejich výhody? Elektronické hlasování umožňuje snadnější účast 100 % členů, usnadňuje hlasování, omezuje počet možných chyb či duplicit, je bezpečné, protože se každý člen společnosti přihlašuje autorizací svého hesla, a hlavně šetří ČCHS nemalé finanční náklady.

Letošní první elektronické dvoukolové volby do orgánů ČCHS ČLS JEP se konaly v období IV-VI/2012. V prvním kole volební komise na základě pořadí hlasů jednotlivých členů sestavila kandidátku ze 30 osobností. Ty se pak ve druhém kole ucházely o zvolení do 15členného výboru společnosti a 3členné revizní komise. Volební komise na své schůzi 19. 7. volby uzavřela sečtením hlasů a výsledky uvolnila k presentaci na webových stránkách ČCHS, kde jsou k dispozici.

Personální složení nového výboru se volbami obměnilo jen asi z jedné třetiny. Členové ČCHS vsadili na jistotu a volili známé osobnosti české chirurgie, které požívají autoritu a respekt. Na zasedání výboru ČCHS 10. 9.2012 nově zvolení členové vyberou ze svého středu předsedu společnosti.

Letošní první elektronické volby do orgánů ČCHS  proběhly úspěšně a věřme, že takto nastartovaná elektronická komunikace bude využívána nejen jednou za čtyři roky k volbám, ale i k tomu, aby se jednotliví členové aktivněji podíleli na chodu a rozhodování ČCHS.

Souhrn výsledků druhého kola voleb do výboru a revizní komise ČCHS ČLS JEP

Celkem volebních lístků 689

  • volba do výboru: 379
  • volba do revizní komise: 310

Počet neplatných lístků: 0


MUDr. Jaroslav Pantoflíček Ph.D.

předseda volební komise ČCHS ČLS JEP pro volby 2012


Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicína

Článek vyšel v časopise

Rozhledy v chirurgii

Číslo 8

2012 Číslo 8

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se