Prim. MUDr. Georgios Karadzos oslaví letos v dubnu 70 let


Vyšlo v časopise: Rozhl. Chir., 2011, roč. 90, č. 4, s. 255.
Kategorie: Monotematický speciál - Původní práce

Narodil se v Řecku v obci Aetomelica dne 23. 4. 1941. Rodina Karadzosova se do Československa dostala v roce 1949 mezi řeckými politickými emigranty. Georgios Karadzos absolvoval základní vzdělání při umístění v dětském domově na Moravě. Střední školu absolvoval ve Dvoře Králové, kde již bydlel se svými rodiči. V letech 1959–1965 vystudoval Lékařskou fakultu UK v Hradci Králové. Na umístěnku nastoupil do zaměstnání v plicní léčebně v Radostíně. Nepřetržitě od roku 1966 je dosud zaměstnán na chirurgickém oddělení v Semilech; z toho od roku 1988 do konce roku 2010 jako primář oddělení. S úctou vzpomíná a odvolává se na myšlenky svého velkého chirurgického vzoru primáře MUDr. L. Haneye. V jeho práci při vedení chirurgie pokračoval. Aktivně ale s pokorou k oboru řeší chirurgické problémy a nezapomíná na laskavý přístup k jednotlivým pacientům. K jeho přednostem patří i to, že si dokáže najít lidský přístup ke svým podřízeným, ať se jedná o lékaře nebo sestry. Stal se osobností města Semily.

Kromě všeobecné chirurgie se věnuje flebologii a léčbě chronických ran. O výsledcích své práce referuje na regionálních a celostátních seminářích. V osvětové činnosti primáře Karadzose má prioritní postavení organizace celostátního chirurgického semináře Harrachovské chirurgické dny. Chirurgové z celé republiky se při této příležitosti letos sejdou již popatnácté.

Při veškeré pracovní zátěži v zaměstnání se věnuje své rodině, kterou preferuje nade vše. Do rodiny však automaticky patří i řada ostatních Řeků, kteří se vlivem politických událostí koncem 40. let minulého století ocitli v naší republice. Vztah primáře Karadzose k těmto lidem a k chirurgii nám částečně vysvětlí i jeho dvě knihy – Ukradené slunceDoktor na druhé straně zdi. Zvláště při četbě první knihy podvědomě cítíme, jaký význam má pro autora vztah k rodičům a ke své vlasti. Jenže za svou vlast neuznává jen Řecko, ale též Československo. Snad právě tento neřešitelný rozpor v jeho cítění způsobil jeho profesionální zarputilost ve studiu a v chirurgické praxi.

Jiří, za všechny Tvé spoluzaměstnance a přátele Ti přeji do dalších let hodně zdraví a životní pohody.

MUDr. Pavel Hladík, Ph.D.
Semily, 10. 1. 2011


Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicína

Článek vyšel v časopise

Rozhledy v chirurgii

Číslo 4

2011 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×