K 70. narozeninám prof. MUDr. Pavla Pafka, DrSc.


Vyšlo v časopise: Rozhl. Chir., 2010, roč. 89, č. 6, s. 390.
Kategorie: Monotematický speciál - Původní práce

Připadá nám to zcela nedávno, kdy jsme společně slavili s panem profesorem jeho šedesátiny. Dalších 10 let uběhlo jako voda, při plném chirurgickém vytížení běží čas velmi rychle. Dovolíme si zrekapitulovat několik údajů.


Prof. Pafko se narodil 3. 7. 1940 v Bratislavě, kde maturoval v roce 1957. Studium Fakulty všeobecného lékařství ukončil v Praze v roce 1963. Po promoci pracoval jako asistent v Anatomickém ústavu Fakulty všeobecného lékařství v Praze. Již v této době externě pracoval na chirurgii v Praze Na Františku. V roce 1966 nastoupil na III. chirurgickou kliniku v Praze, v Londýnské ulici, kterou vedla doc. Vaněčková. Od roku 1974, kdy se přednostou kliniky stal tehdy ještě doc. MUDr. František Řehák, působil na klinice jako asistent. Výjimečně nadaný, manuálně zručný a zcela oddaný chirurgii habilitoval v roce 1986.

Docent Pafko má velmi široký chirurgický záběr a zkušenosti. Po mnohaleté práci v oblasti traumatologie se věnuje zejména chirurgii jícnu a chirurgii plic, ale i chirurgii jater, pankreatu. Profesorem byl jmenován v roce 1990. Přednostou kliniky se stal v r. 1992. Za své nejvýznamnější učitele považuje doc. Vanečkovou, as. Vrbku, prof. Řeháka, doc. Šmata. V současnosti prof. Pafko patří ke špičce české chirurgie. Je mimořádnou osobností, nejen v chirurgii, ale i v práci na fakultě a zvládá celou řadu společenských i pracovních aktivit. V roce 1997 zrealizoval plicní transplantační program. První transplantaci plic provedl s týmem v prosinci 1997. V současnosti je již 150 pacientů po tomto výkonu. Česká republika je stále jedinou zemí z bývalého východního bloku, která transplantace plic provádí.

Publikační i přednáškovou činnost prof. Pafka netřeba zdůrazňovat. V poslední době vydal řadu monografií: Praktická laparoskopická a torakoskopická chirurgie, Praktická chirurgie trachey, Causae mortis v chirurgii II, Základy speciální chirurgie, Náhlé příhody břišní a připravuje publikaci Plicní chirurgie. Všem nám je známá jeho velmi čtivá a poutavá publikace Medicinmani a ti druzí.Jeho kvality oceňují nejen na domácí půdě, ale i v Evropě. Je členem Executive council ESTS – Evropské společnosti hrudních chirurgů.

Vážený pane profesore, přejeme hodně sil do dalších úspěšných let, hodně zdraví a elánu ke zdolání dalších met, hodně radosti ze života a radost z Vašich koníčků jako je cyklistika, motorky veteráni a sport.

Za celou III. chirurgickou kliniku
Jan Schützner a Robert Lischke


Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicína

Článek vyšel v časopise

Rozhledy v chirurgii

Číslo 6

2010 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se