Spontánní intramurální hematom duodenojejunálního přechodu zaměněný za akutní pankreatitidu


Spontanneous Intramural Hematoma of the Duodenojejunal Junction Mistaken for Acute Pancreatitis

Anticoagulation therapy may be complicated by spontaneous onset of an intramural hematoma of the duodenum and small intestine. Other causes were published only as case reviews. Radiological literature describes typical findings, which are fundamental for the diagnostics. However, only a fraction of patients present with them. This article describes a case of a female patient, treated for stomach pains. Based on her history, laboratory findings, ultrasound and CT findings, the condition was mistaken for acute pancreatitis and the pancreatic body necrosis with pseudocysts, drained under the CT control. The correct diagnosis was established a year later. Surgical revision indicated for a cystoid relaps and difficulties with intestinal passage revealed an old intramural hematoma within the duodenojejunal junction wall, the hematoma was evacuated and gastroenteroanastomosis performed.

Key words:
intramural hematoma – duodenum – diagnostics – drainage – gastroenteroanastomosis


Autoři: V. Procházka;  V. Válek 1;  I. Krejčí 2
Působiště autorů: Chirurgická klinika FN Brno-Bohunice, přednosta: prof. MUDr. J. Vomela, CSc. ;  Radiologická klinika FN Brno-Bohunice 1;  III. interní gastroenterologická klinika FN Brno-Bohunice 2
Vyšlo v časopise: Rozhl. Chir., 2006, roč. 85, č. 12, s. 646-650.
Kategorie: Monotematický speciál - Původní práce

Souhrn

Spontánně vzniklý intramurální hematom duodena a tenkého střeva bývá komplikací antikoagulační terapie. Jiné příčiny byly publikovány pouze kazuisticky. V rentgenologické literatuře jsou popsány typické nálezy, o které se diagnostika opírá. Jednoznačně vyjádřeny jsou jen u části pacientů. V uvedeném sdělení je popsán případ pacientky léčené pro bolesti břicha. Z anamnézy, výsledků laboratoří, sonografických a CT nálezů byl stav mylně hodnocen jako akutní pankreatitida s nekrózou těla pankreatu a následnou tvorbou pseudocysty, která byla drénována pod CT kontrolou. Správná diagnóza byla stanovena až po jednom roce. Při operační revizi indikované pro recidivu cystoidu a potíže s pasáží byl nalezen starý intramurální hematom ve stěně duodenojejunálního přechodu, provedena jeho evakuace a gastroenteroanastomóza.

Klíčová slova:
intramurální hematom – duodenum – diagnostika – drenáž – gastroenteroanastomóza


Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicína

Článek vyšel v časopise

Rozhledy v chirurgii

Číslo 12

2006 Číslo 12

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×