Odkaz Florence Nightingalové na cestě k moderní péči


Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2021; 101(Suplementum 1, díl 2.): 1

Suplementum vydané u příležitosti 200. výročí narození Florence Nightingalové a Roku sestry a porodní asistentky Světové zdravotnické organizace – 2. díl

Suplementum je sborníkem VI. ročníku Mezinárodní konference Kvalita a její perspektivy s podtitulem Odkaz Florence Nightingalové na cestě k moderní péči, jejíž konání bylo plánováno Fakultou zdravotnických studií Univerzity Pardubice v termínu 22. dubna 2020. Celá konference byla přesunuta kvůli pandemii Covid-19 a uskutečnila se v termínu 21. dubna 2021 v online formě. Hostitelskou organizací byla i v tomto ročníku Fakulta zdravotnických studií Univerzity Pardubice. Sborník plnotextových příspěvků byl rozdělen na dva díly. První díl byl publikován jako suplementum časopisu Praktický lékař již v roce 2020 (Dostupné zde: https://www.prolekare.cz/casopisy/prakticky-lekar/archiv-cisel/2020-supplementum).

Konference měla být v roce 2020 dedikována odkazu Florence Nightingalové, narozené 12. května 1820, zakladatelce moderní ošetřovatelské péče, která je též známa jako „dáma s lampou“ díky svým nočním obchůzkám pacientů. Už od mládí byla na svou dobu velmi pokroková, proti vůli svých rodičů se vydala vlastní cestou, založila ošetřovatelskou školu a povznesla roli ošetřovatelky na respektovanou profesi. Rok 2020, kdy jsme si připomínali 200. výroční jejího narození, byl na její počest Světovou zdravotnickou organizací vyhlášen Rokem sestry a porodní asistentky. Sestry a porodní asistentky na celém světě na své cestě k moderní ošetřovatelské péči dodnes v odkazu této „matky“ ošetřovatelek nacházejí inspiraci. Z důvodu přesunu konference je i tento druhý díl suplementa dedikován odkazu Florence Nightingalové.

Fakulta zdravotnických studií Univerzity Pardubice konferenci realizovala ve spolupráci s Fakultou zdravotníctva a sociálnej práce Trnavské univerzity v Trnavě na Slovensku, Fakultou zdravotnických věd Univerzity Ankara v Turecku a Fakultou zdravotnických věd Univerzity Bielsko-Biała v Polsku.


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo Suplementum 1, díl 2.

2021 Číslo Suplementum 1, díl 2.

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se