Úpravy v Lékařském domě – sídle České lékařské společnosti J. E. Purkyně


Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2012; 92(9): 529
Kategorie: Aktuality/zprávy/recenze

Lékařský dům v Sokolské ulici patří mezi napohled skromnější a méně nápadné pražské budovy, ale je to objekt, který svou proslulostí odpovídá svému obsahu jako „Mekka českých lékařů“ a sídlo ČLS JEP. Dům má svoji dlouholetou a slavnou tradici i úspěšnou přítomnost.

Historie samotných počátků je zachycena v ručně psané kronice, Zlaté knize Lékařského domu. Na jejích úvodních stranách se mimo jiné dočteme:

Dne 28. března 1931 byl slavnostně otevřen Lékařský dům v Praze. Vývoj myšlenky zřízení Lékařského domu nutno sledovat zpět až do r. 1912, kdy bylo uvažováno o Spolkovém domě mediků. V roce 1914 za předsednictví prof. Heverocha byla budova koupena za 67 000 K.

Po válce 22. března 1922 bylo rozhodnuto, že bude Lékařský dům vystavěn jako novostavba. Roku 1927 určen byl program reálnější a teprve roku 1929 třetí program uskutečněn. Stavba započala 4. 7. 1929, stavebně dokončena 1930 a dům byl otevřen 28. 3. 1931.

Na Lékařský dům vzpomíná jeden z členů Sboru pro výstavbu Lékařského domu, dr. Milan Janů ve Věstníku českých lékařů v r. 1931 na str. 285, na tehdejší motivaci k výstavbě Domu pro účely odborné, kulturní a společenské: „Lékařský dům chce, pokud rozměry tomu dovolují, aby jeho prostor byl i prostorem společenským lékařského sboru. Klubové místnosti zde zařízené přispějí, jak doufáme, k častějším než dosud osobním stykům kolegů, přinášejícím osvěžení, radu, pocit solidarity a soudržností. Umožní nám také konečně, abychom svoje kolegiální hosty zahraniční, slovanské a jiné, mohli uvést i pod vlastní střechu, a to nejen do kanceláří, pracoven a studoven, ale také k bílému stolu kolegiální družnosti“.

Lékařský dům plní uvedené předpoklady k naplnění poslání ČLS JEP: místo sekretariátu, velký sál pro 110 účastníků s plným audiovizuálním vybavením (vše k využití zdarma organizačním složkám) s předsálím a malým salónkem i klubovní místností v 1. patře. V 1. a 2. patře sídlí dlouhodobě Národní lékařská knihovna. V pronájmu jsou mimo kanceláře i moderně vybavená kavárna B-Braun a prodejna Žabka.

V posledních letech byly v Lékařském domě provedeny některé závažné úpravy: přestavba kotelny a rozvodů na plynné medium, výměna vnitřních vodovodních stoupaček, rekonstrukce rozvodů elektroinstalace včetně rozvedení strukturované kabeláže, přestavba výtahu a jeho úprava i pro vozíčkáře, výměna oken v předním, zadním i vnitřním traktu, omytí čelní a nátěr zadní fasády budovy, nová zařízení a vybavení klubových místností, obnova a renovace parket v klubové místnosti v 1. patře.

Během letošních letních prázdnin byly provedeny zásadní úpravy předsálí přednáškového sálu včetně nového kuchyňského zařízení tak, aby plně vyhovovaly předpisům i estetickému vzhledu. Vzhledem k náročnosti oprav jsme požádali o finanční přispění Magistrát hl. m. Prahy. S díky můžeme sdělit, že vyhověl naší žádosti a významně spřispěl k zvelebení domu.

Účastníci odborných aktivit i návštěvníci budou jistě spokojeni se službami, které renomovaný Lékařský dům může poskytnout.

Prof. MUDr. Jaroslav Blahoš, DrSc., předseda České lékařské společnosti J. E. Purkyně


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 9

2012 Číslo 9

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Diabetická neuropatie a její léčba
nový kurz
Autoři: MUDr. Michal Dubský, Ph.D.

Mnohočetný myelom: Úvodní léčba netransplantovatelných pacientů
Autoři:

Proč v prevenci zubního kazu kartáček nestačí?
Autoři: doc. MUDr. Romana Koberová – Ivančaková, CSc.

Hypersenzitivita dentinu jako příznak poškození tvrdých zubních tkání
Autoři: MUDr. Erika Lenčová, Ph.D.

Cesta pacienta s CHOPN
Autoři: doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se