Udělení certifikátů Spokojený pacient


Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2012; 92(1): 30
Kategorie: Aktuality/zprávy/recenze

PRAHA: Ministerstvo zdravotnictví podruhé rozdělí přímo řízeným nemocnicím, psychiatrickým léčebnám a rehabilitačním ústavům certifikáty Spokojený pacient. Ty platí po dobu jednoho roku a vychází z dotazníkového průzkumu měření kvality zdravotní péče realizovaného mezi téměř 24 tisíc pacienty.. Zatímco v roce 2010 bylo rozdáno v jednotlivých kategoriích celkem dvacet certifikátů, v tomto ročníku se jich bude uděleno jednačtyřicet.

Certifikát spokojený pacient obdrží ta zdravotnická zařízení, která splnila významně nadstandardní metodická a výkonnostní kritéria. Letos poprvé bude udělen také certifikát v kategorii Rehabilitační pracovníci lůžkových zařízení pro Rehabilitační ústav Kladruby a Hamzovu odbornou léčebnu v Luži - Košumberku.

Certifikát poprvé obdrží

  • Fakultní nemocnice Motol,
  • Všeobecná fakultní nemocnice v Praze,
  • Institut klinické a experimentální medicíny v Praze,
  • Psychiatrická léčebna Jihlava,
  • Psychiatrická léčebna Brno, a
  • Psychiatrická léčebna Havlíčkův Brod.

Výsledky měření kvality a bezpečnosti zdravotní péče ve fakultních nemocnicích a ústavech potvrdily stejně jako v předchozím ročníku, že spokojenost pacientů s poskytovanou péčí je velmi vysoká, celkově dosahuje 81 procent.

Nejvyšší kvalitu zdravotních služeb vykazují

  • Masarykův onkologický ústav v Brně, a
  • Institut klinické a experimentální medicíny v Praze.

Naopak nejnižší spokojenost s poskytovanou péčí uvádí pacienti léčení v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze - Podolí.

Při porovnání jednotlivých pracovišť je ale nutné brát v potaz, že pacienti u určitých specializací deklarují výrazně vyšší míru spokojenosti než je obvyklé, nebo jsou naopak spokojeni podprůměrně – což také výsledky průzkumu potvrzují. Výrazně lepších výsledků dosahuje především obor onkologie, naopak dlouhodobě nižší spokojenost je s porodnickými a gynekologickými odděleními, stejně jako s uzavřenými odděleními psychiatrických léčeben. Je tedy zřejmé, že do velké míry se do spokojenosti pacientů s konkrétním pracovištěm promítá specializace, v rámci které je pacientům péče poskytována, což hraje podstatnou roli v hodnocení především u velmi úzce specializovaných pracovišť.

Z pohledu konkrétních oblastí péče pak pacienti velmi pozitivně hodnotili zejména zapojení rodiny, způsob propuštění ze zdravotnického zařízení a následnou péči.

Průměrná hodnota spokojenosti dosáhla 81 %, což je ve světě považováno za standard dobré péče. I když některá zdravotnická zařízení nedosáhla tak dobrých výsledků a certifikát nedostala, neznamená to, že by byla celá špatná, a i zde je řada špičkových pracovišť poskytujících vynikající péči, což průzkum potvrdil,“ řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger.

V rámci hodnocení psychiatrických léčeben dosáhla celková spokojenost pacientů hodnoty 74 %. Nejvyšší kvalitu zdravotních služeb vykazují v rámci otevřených oddělení psychiatrické léčebny v Brně, Červeném Dvoře a Šternberku.

Naopak nejméně spokojení jsou s poskytovanou péčí pacienti léčení v psychiatrických léčebnách Bohnice, Dobřany a Havlíčkův Brod.

Mezi uzavřenými odděleními ve spokojenosti pacientů vynikají Horní Beřkovice a Dobřany, naopak nejnižší spokojenost s péčí deklarují pacienti léčení v psychiatrických léčebnách Kosmonosy a Bohnice.

U rehabilitačních ústavů dosahuje celková spokojenost pacientů 84 %, přičemž nejvyšší kvalitu zdravotních služeb poskytuje Rehabilitační ústav Kladruby.


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 1

2012 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×