Etické komise v České republice


Autoři: J. Šimek;  L. Zamykalová;  M. Mesanyová
Působiště autorů: Katedra filozofie a etiky v pomáhajících profesích ;  Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích ;  Zdravotně sociální fakulta ;  Vedoucí: doc. MUDr. Jiří Šimek, CSc.
Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2008; 88(1): 3-5
Kategorie: Editorial

Souhrn

Etické komise jsou relativně nový fenomén v Českém zdravotnictví. Na historii jejich vzniku a na vývoji jejich poslání jak u nás, tak i ve světě je možné dokumentovat některé funkce etických mechanismů ve společnosti. Etické komise vznikly na základě doporučení etického kodexu (Helsinská deklarace), a teprve když se jejich funkce osvědčila, byla vypracována potřebná legislativa. S tím, jak etické komise přijímají do své práce i řadu úředních prvků, zvyšuje se vedle jejich mravní zodpovědnosti i zodpovědnost právní. Společná evropská legislativa některé problémy fungování etických komisí nevyřešila, jejich řešení bude možné teprve po zevrubné diskusi na národních úrovních. Historický přehled vzniku a vývoje poslání etických komisí předkládají autoři jako podklad pro zasvěcenější diskusi v českých zdravotnických institucích. Je položena otázka širšího využití existujících etických komisí.

Klíčová slova:
Etická komise, etika výzkumu, klinická hodnocení, etické konzultace.


Zdroje

1. Carter, M.A., Klugman, C.M. Cultural Engagement in Clinical Ethics: A Model for Ethics Consultation. Cambridge Quartely of Health care Ethics 2001, 10, p. 16-33.

2. Gill, A.W., Saul P., McPhee J., Kerridge I. Acute clinical ethics consultation: the practicalities. MJA 2004, 181, 4, p. 204-206.

3. Helsinská deklarace. Dostupné na http://www.mzcr.cz/print.php?clanek=220 (český text), http://www.wma.net/e/policy/b3.htm (originál).

4. Norimberský kodex. Dostupné na http://www.forumek.cz/doc/1_6.pdf.

5. Kment, M., Haškovcová, H. Etické komise v České republice. Čas. lék. čes. 1993, 132, 12, s. 376-380.

6. Roelcke, V., Maio, G. (Eds.) Twentieth Century Ethics of Human Subjects Research. Historical Perspectives on Values, Practices, and Regulations. Stuttgart: Franz Steiner Verlag, 2004.

Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé
Článek Recenze

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 1

2008 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se