Akutní selhání ledvin


Acute renal failure

Acute renal failure is characterized by a rapid fall in the glomerular filtration rate. The most common clinical manifestation is an abrupt and sustained rise in creatinine and urea. Life threatening consequences include volume overload, hyperkalaemia and metabolic acidosis. Acute renal failure is both common and costly and carries a high morbidity and mortality. As it is often preventable, identification of patients at risk and the institution of appropriate preventive measures are critical. In incipient or established acute renal failure, rapid recognition and treatment may prevent irreversible loss of nephrons.

Key words:
glomerular filtration rate, diagnosis, treatment.


Autoři: V. Teplan
Působiště autorů: Klinika nefrologie ;  Transplantcentrum IKEM, Praha ;  Subkatedra nefrologie IPVZ, Praha ;  Přednosta: prof. MUDr. Vladimír Teplan, DrSc.
Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2007; 87(5): 263-270
Kategorie: Přehledy

Souhrn

Akutní selhání ledvin je charakterizováno rychlým poklesem hodnoty glomerulární filtrace. Klinicky se nejčastěji manifestuje náhlým zvýšením a pokračujícím nárůstem hodnot sérového kreatininu a močoviny. Časná léčebná opatření zahrnují úpravu objemu tekutin, léčbu hyperkalemie a metabolické acidozy. Akutní selhání ledvin se vyskytuje relativně často, jeho léčba je nákladná a výsledky jsou zatíženy komplikující morbiditou a značnou mortalitou. Ve snaze snížit jeho výskyt je nutná prevence rizikových faktorů, identifikace rizikových nemocných a časné diagnostické vyšetření. Čím časnější je stanovení diagnózy, tím účinnější jsou léčebné postupy k zmírnění irrevezibilního poškození nefronů ledviny

Klíčová slova:
glomerulární filtrace, diagnoza, léčba.


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×