Ptačí chřipka


Avian influenza

Various subtypes of avian influenza viruses caused more or less extensive lethal epidemics before, affected especially gallinaceous domestic fowls. At the present time it is divided into the less pathogenic (LPAI) flu, when a part of the sick birds survive and the highly pathogenic (HPAI) flu such as A H7N7 and A H5N1, with the invariably fatal outcome. In mass infections of the poultry, there were occasionally sick persons, who were in close contact with the sick birds. Panzootic caused by the A H5N1 subtype, which increased its pathogenicity through drift changes, resulted in death of more than 100 millions of poultry. It surpassed the species barrier and caused fatal infections in other species of birds, some mammals, but severe or even fatal diseases in ten of human individuals. The transfer of infection from the sick human individuals to persons in their neighborhood was not observed. Inhibitors of neuraminidases proved to be efficient therapeutic drugs in the first two days of infection with avian influenza. In pandemic should occur, decisive prevention measure would be anti-flu vaccine prepared from the pandemic virus.

Key words:
LPAI – HPAI – pandemic – neuraminidase inhibitors – vaccine.


Autoři: J. Havlík
Působiště autorů: Emeritní profesor I. infekční kliniky 2. LF UK, Praha
Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2005; 85(12): 681-683
Kategorie: Přehledy

Souhrn

Různé subtypy virů ptačí chřipky způsobovaly již v minulosti větší či menší smrtící epidemie, především hrabavé drůbeže. V současné době se dělí na méně patogenní (LPAI), při nichž část onemocnělých ptáků přežívá a vysoce patogenní (HPAI) jako A H7N7 a A H5N1, což jsou infekce vždy smrtící. Při hromadných nákazách drůbeže docházelo ojediněle i k onemocněním osob, které byly v úzkém styku s nemocnýni ptáky. Panzoocie vyvolaná subtypem A H5N1, který driftovými změnami zvyšoval svou patogenitu, vedl k záhubě více než 100 milionů kusů drůbeže. Překročil druhovou bariéru a způsobil smrtelné infekce i jiných druhů ptáků, některých savců, ale i závažná až smrtelná onemocnění desítkám lidí. K přenosu infekce z onemocnělých na osoby v jejich okolí nedošlo. Účinnými léky v prvních dvou dnech nákazy viry ptačí chřipky jsou inhibitory neuraminidáz. Pokud by došlo k pandemii, bude rozhodující prevencí protichřipková vakcína připravená z pandemického viru.

Klíčová slova:
LPAI – HPAI – pandemie – inhibitory neuraminidáz – vakcína.


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 12

2005 Číslo 12

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se