Vývoj obrazu lékaře v pohádkách a mýtech


The unfolding image of the physician in fairy tales and myths

Since the very beginning humans have been threatened by disease. Therefore, the art of curing and the ability to cure have always been treasured. Information about that can be found in the historical memory of mankind – fairy tales, myths, legends, sagas, tales, and folklore. There in one can trace three groups of individuals with the power to cure. The first is the magician or wizard characterized by thirst for knowledge and power (namely for the forbidden, e.g. bringing back to life). Such is even capable of giving up one’s soul to the devil or to shady forces in order to quench that thirst. Another is the king as the ruler of a certain community, who derives his right to rule from God or the gods. His health is connected with the health of his land and the ability to cure. The third one is the medicine man, shaman or healer having the ability to communicate with the spirits of the dead, to ask for advice. His task is to care for the health od the body and soul. Herein has its roots the present-day profession of the physician, namely that of the general practitioner.

Key word:
healing – treatment – history – myths.


Autoři: J. Králová
Působiště autorů: Ústav sociálního lékařství a zdravotní politiky LF UP, Olomouc přednosta prof. MUDr. I. Gladkij, CSc.
Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2005; 85(10): 591-593
Kategorie: Etické problémy v medicíně

Souhrn

Od počátku své existence jsou lidé ohroženi nemocemi. Proto umění a schopnost léčit byla vždy ceněna. Informace o tom nacházíme ve zlatém fondu historické paměti lidstva - pohádky, mýty, báje, ságy, pověsti, lidové obyčeje. V nich lze vystopovat tři skupiny osob schopné léčit. Prvním je čaroděj, mág - charakterizuje ho touha po vědění a moci (zejména zakázaného, např. oživování mrtvých). Je schopen zaprodat svou duši ďáblu, nečisté síle, aby naplnil svou touhu. Druhým je král jako vládce určitého společenství, který odvozuje své právo vládnout od božstva. Jeho zdraví je spjato se zdravím jeho země a schopností uzdravovat. Třetím je šaman, léčitel - mívá schopnost komunikovat s duchy zemřelých, žádat je o radu. Jeho úkolem je pečovat o zdraví těla i duše. Současná profese lékaře, zejména praktického lékaře, má zde své kořeny.

Klíčová slova:
léčení – historie – mýty.


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 10

2005 Číslo 10

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se