Úvodní slovo


Vyšlo v časopise: Prakt Gyn 2011; 15(2): 55
Kategorie: Úvodník

Vážené kolegyně a vážení kolegové,

je mi ctí uvítat Vás na úvodní stránce letošního druhého listu Praktické gynekologie na Celostátní konferenci Sdružení soukromých gynekologů České republiky a České gynekologicko-porodnické společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Toto profesionální setkání patří k vrcholům tuzemské konferenční sezóny a význam této akce se odráží i v pečlivém výběru příspěvků našich korespondentů. Osobně mě těší stálý a neutuchající zájem autorů o prezentaci svých prací v našem časopise a rád Vám ve spolupráci s členy redakční rady a oponenty předkládám výsledek naší společné práce.

Také mi dovolte přivítat nového člena redakční rady časopisu, pana doktora Bláhu, který je zástupcem přednosty pro vědu a výzkum Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. LF UK a VFN v Praze.

Téma asistované reprodukce reprezentuje andrologický příspěvek, zabývající se analýzou proteomu seminální plazmy azoospermiků a dárců spermatu. Kandidátní proteiny mohou být potenciálními biomarkery azoospermie a obor komparativní proteomiky se jeví jako perspektivní nástroj výzkumu poruch plodnosti a oxidačního stresu. O metabolizmu homocysteinu a dalších thiolů, které hrají významnou roli v řadě fyziologických procesů v lidských gonádách, pojednává další přehledová práce z reprodukční medicíny. S reprodukční dysfunkcí úzce souvisí problematika pánevní endometriózy. Přehled aktuálních možností farmakoterapie genitálních forem endometriózy, s přihlédnutím na výsledky posledních studií s dienogestem, přináší přehledový článek, který téma reprodukční medicíny uzavírá.

Onkogynekology bych rád upozornil na práci pojednávající o prognostickém významu tumor markeru SCCA u pacientek s operabilními stadii dlaždicobuněčného karcinomu děložního hrdla. Téma doplňuje pojednání autorů z centra pro léčbu bolesti zabývající se terapeutickými možnostmi řešení bolestivých stavů nenádorové etiologie.

Pro ambulantní praxi jsme zařadili příspěvky o významu probiotik v gynekologii, aktuální možnosti intercepčních metod, problematiku gynekologických zánětů a nechybí ani kazuistika a zpráva ze zahraniční odborné akce.

Pevně doufám, že soubor témat druhého čísla Praktické gynekologie doplní bohaté spektrum odborných sdělení na celostátní konferenci. Přeji Vám příjemný pobyt v Hradci Králové, dostatek možností k odborným diskuzím a především prostor a čas na vzájemná kolegiální setkání a společenské aktivity.


prim. MUDr. Robert Hudeček, Ph.D.


Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína

Článek vyšel v časopise

Praktická gynekologie

Číslo 2

2011 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více