-
Články
Top novinky
Reklama- Vzdělávání
- Časopisy
Top články
Nové číslo
- Témata
Top novinky
Reklama- Kongresy
- Videa
- Podcasty
Nové podcasty
Reklama- Práce v oboru
Doporučené pozice
Reklama- Praktické
Top novinky
ReklamaK úmrtí primáře MUDr. Josefa Maňáka
Vyšlo v časopise: Otorinolaryngol Foniatr, 64, 2015, No. 4, pp. 236.
Kategorie: Osobní zpráva
Dne 21. února 2015 zemřel primář ORL oddělení nemocnice v Písku MUDr. Josef Maňák. Zesnul krátce po dovršení 97 let doma v kruhu rodiny.
Pan primář se narodil 17. února 1918 v Českých Budějovicích. Jeho otec byl středoškolský profesor matematiky a fyziky, vedl meteorologickou a goniometrickou stanici a zasloužil se o založení pobočky Masarykovy letecké ligy. Bratr primáře Maňáka byl vynikající letec a za 2. světové války jako jeden ze tří Čechoslováků velel britské stíhací peruti RAF.
Životní cesta primáře Maňáka byla ovlivněna obdobím 2. světové války a dobou poválečnou tehdejšího Československa. Zažil uzavření vysokých škol v době okupace, byl vězněn za svého bratra bojujícího proti fašismu a po válce budoval ve složité době ORL oddělení v Písku. V roce 1946 nastoupil krátce na chirurgické oddělení nemocnice v Českých Budějovicích a poté na ORL oddělení vedené primářem MUDr. H. Venclíkem, CSc. Zde ve funkci zástupce primáře získal výbornou odbornou erudici a zkušenosti.
V roce 1953 nastoupil na ORL oddělení v Písku a jako primář jej vedl do roku 1983. Díky svým schopnostem vybudoval lůžkové a ambulantní zařízení na velmi slušné úrovni. Získal endoskopickou techniku pro vyšetřování dýchacích a polykacích cest, zasloužil se o zavedení logopedické péče a nemalou část své erudice věnoval rozvoji audiologie.
Pan primář pravidelně navštěvoval odborné semináře, kde věcně diskutoval, sám přednášel a publikoval. Věnoval se výuce nových zdravotnických pracovníků. Vyučoval na střední zdravotní škole v Písku a osobně se věnoval všem mladým lékařům, kteří procházeli jeho oddělením. Někteří pak pokračovali v kariéře ORL lékaře a několik z nich i jako primáři. Pan primář vedl příkladný rodinný život. Vychoval spolu se svojí manželkou 2 syny a vzorně je připravil do života. Vedl je k sportu a sám rád plaval, lyžoval na běžkách a dokonce ještě v 65 letech si zahrál fotbal za mužstvo nemocnice Písek. Byl příkladný pro všechny spolupracovníky a těšil se přirozené autoritě. Znal všechny zaměstnance svého oddělení i s jejich rodinnými příslušníky a se všemi dokázal pohovořit.
Ani po odchodu do důchodu neztratil kontakt se svým oddělením. Založil a pečlivě vedl kroniku a nejméně lx týdně vždy navštívil kolektiv, aby získal nové informace.
Pan primář MUDr. Josef Maňák prošel dlouhou životní cestou. Díky svému nadání, pracovitosti a zkušenostem byl skutečnou osobností, ale dokázal být i empatický a velmi lidský. Jeho rady a myšlenky, která nám vštěpoval, si s kolegy stále připomínáme, neboť jsou hluboce pravdivé a stále aktuální.
Čest jeho památce.
Za kolektiv ORL lékařů okresu Písek
MUDr. Josef Kunt
Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie Otorinolaryngologie
Článek vyšel v časopiseOtorinolaryngologie a foniatrie
Nejčtenější tento týden
2015 Číslo 4- Inosin pranobex v léčbě chřipky a dalších respiračních infekcí virové etiologie
- Fexofenadin – nesedativní a imunomodulační antihistaminikum v léčbě alergických projevů
- Výhody kombinace olopatadinu a momethasonu v terapii alergické rinitidy
- Moderní přístupy zvyšující efektivitu antibiotické léčby v nemocniční praxi
- Primární a sekundární imunodeficience, přehled a klasifikace
-
Všechny články tohoto čísla
- Projekt moderního časopisu
- Úloha Narrow Band Imaging (NBI) v hodnocení leukoplakií hrtanu
- Chirurgická liečba rinofymy
- Infračervené lasery versus klasická technika při tonzilektomii
- Incidentálna paratyreoidektómia pri chirurgickej liečbe ochorení štítnej žľazy
- Narůstající incidence HPV pozitivních orofaryngeálních karcinomů
- Psychogenní porucha sluchu u dětí
- Zánětlivý pseudotumor spánkové kosti
- Papilární karcinom v mediální krční cystě
- 3rd Congress of European ORL-HNS
- XVI. RINOFEST – demonštračný kurz septorinoplastiky a endoskopickej chirurgie prínosových dutín
- Studijní pobyt v Centru chirurgie hrtanu a hlasové rehabilitace v Bostonu
- Maastrichtská Master Class profesora Hermana Kingmy
- International Workshop on Nasal and Sinus Surgery, Lacrimal System Surgery
-
Kutvirtova cena 2014
Výsledky soutěže o nejlepší publikaci České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 2014 - K úmrtí primáře MUDr. Josefa Maňáka
- Karcinomy dutiny ústní a hltanu
- Rejstříky
- Otorinolaryngologie a foniatrie
- Archiv čísel
- Aktuální číslo
- Informace o časopisu
Nejčtenější v tomto čísle- Zánětlivý pseudotumor spánkové kosti
- Narůstající incidence HPV pozitivních orofaryngeálních karcinomů
- Psychogenní porucha sluchu u dětí
- Papilární karcinom v mediální krční cystě
Kurzy
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Revma Focus: Spondyloartritidy
nový kurz
Autoři: prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., Dr.h.c., doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., MUDr. Petr Kasalický, CSc., MUDr. Jan Rosa, Ing. Pavel Havlík, Ing. Jan Adam, Hana Hejnová, DiS., Jana Křenková
Autoři: MDDr. Eleonóra Ivančová, PhD., MHA
Autoři: prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, DrSc.
Autoři: prof. MUDr. Pavel Horák, CSc., doc. MUDr. Ludmila Brunerová, Ph.D., doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., prim. MUDr. Richard Pikner, Ph.D., MUDr. Olga Růžičková, MUDr. Jan Rosa, prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., Dr.h.c.
Všechny kurzyPřihlášení#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#Zapomenuté hesloZadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.
- Vzdělávání