Onkologie v obrazech: Generalizovaný Kaposiho sarkom


Vyšlo v časopise: Klin Onkol 2012; 25(5): 394
Kategorie: Různé

Stručný popis případu: Muž, narozený 1942, přijat dne 17. 7. 2012 do Masarykova onkologického ústavu pro rychlou progresi generalizovaného Kaposiho sarkomu. Z anamnestických údajů: Bez výskytu malignit v rodině, pacient nekuřák, příležitostné požití alkoholu, profesí jeřábník, více než 40 let v jednom svazku manželském, popírá rizikové chování. Léčí se pro hyperurikemii, chronickou žilní insuficienci, artritidu, ischemickou chorobu srdeční, dlouhodobě warfarinizován pro fibrilaci síní.

a) před léčbou
a) před léčbou

b) před léčbou
b) před léčbou

c) před léčbou
c) před léčbou

d) po 6 týdnech od zahájení léčby
d) po 6 týdnech od zahájení léčby

Dle výpisu z dokumentace byl pacient přibližně 1 rok sledován a ošetřován na sektorové chirurgii pro postupně se šířící morfy na kůži, zprvu jedné, později všech končetin. Biopsie zpočátku neprovedena. Během 3 měsíců výraznější progrese s další akcelerací v posledních 2 týdnech. V červnu 2012 provedena excize z léze v oblasti pravého předloktí, histologicky potvrzen Kaposiho sarkom. Po přijetí pacient kompletně došetřen. Mimo kožní generalizaci onemocnění doprovázenou lymfedémem, s maximem postižení končetin a skrota (obvod skrota 20 cm, kůže zesílena na 2 cm v UZV obraze), bylo zjištěno i postižení sliznice duodena, generalizovaná lymfadenopatie, splenomegalie. Serologické vyšetření vyvrátilo HIV pozitivitu. Diagnostický závěr: Kaposiho sarkom, klasická forma, klinické stadium IV (v+), dle práce Brambillové. Dne 27. 7. 2012 byla zahájena protinádorová léčba v režimu Vinblastin/Bleomycin, v současnosti je již patrná regrese nádorových morf ve všech lokalitách a regrese lymfedému končetin a skrota. V plánu případná aplikace radioterapie. Další informace, včetně diskuze k léčbě, budou předmětem pozdější kazuistiky.


Štítky
Dětská onkologie Chirurgie všeobecná Onkologie

Článek vyšel v časopise

Klinická onkologie

Číslo 5

2012 Číslo 5

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se