Interní medicína


Autoři: P. Havránek
Působiště autorů: Interní oddělení Nemocnice České Budějovice
Vyšlo v časopise: Kardiol Rev Int Med 2014, 16(1): 48
Kategorie: Interní medicína - Editorial

Vážení čtenáři, milé kolegyně, kolegové,

dostává se Vám do rukou nová podoba Kardiologické revue, obohacené o část Interní medicína. Na denní kontakt s kardiology jsme my, internisté, zvyklí, společná a prolínající se témata obohacují v debatách naši praxi. Myslím, že můžeme uvítat nabídku vydavatele a sdílet s kolegy z kardiologie prostor tohoto časopisu. Nová možnost kontaktu může potěšit obě skupiny odborníků.

Asi víte, že Česká internistická společnost prodiskutovala a formulovala Národní program komplexní interní péče. Vychází z toho, že internista se stará o stále rozsáhlejší agendu polymorbidních nemocných, kterých vzhledem ke stárnutí populace přibývá. Součástí problematiky je i nárůst epidemie kardiovaskulárních onemocnění. Často hledáme řešení mezních situací, se kterými nám v „katlabu“ nepomohou. Myslím, že první číslo rozšířené revue je dobrým příkladem prolínání oborů i možné spolupráce. Kolegové v kardiologické části se věnují také tomu, co musí často řešit internista. Dočtete se o poškození jater u akutních syndromů i u chronického srdečního sel­hání. Často se setkáváme s patologií jaterních testů u polymorbidních kardiaků, opakovaně řešíme diferenciálně dia­gnostickou rozvahu směrem k jinému poškození jater, případně s cholestázou. Zcela organicky do problematiky zapadá i nefrologická tematika. Samotná léčba pokročilého srdečního selhání nás přivádí na tenký led a vede nás k nutnosti kráčet nebezpečnou soutěskou mezi dvěma hrozbami, srdečním a renálním selháním. Mnoho z nás jistě posuzovalo otázku dopadu léčby katecholaminy či levosimendanem na renální funkce. Kardiorenální syndrom ve všech jeho podobách je výrazem této stísněnosti prostoru a možností. Denně probíráme u chronického srdečního selhání rezistenci na diuretika, klademe si praktické otázky, jaká dávka kličkového diuretika je nejvhodnější či jaké dávkovací schéma použít. Třeba i Vás přivedou názory z obou táborů specialistů k zapojení do diskuse nebo k návrhu zajímavé problematiky pro příští čísla časopisu. Výše uvedené situace představují pro internistu také obtíže s hledáním možné hepato-  nebo nefrotoxicity léků nebo úpravy jejich dávek. I to může do budoucna rozšířit prostor pro vzájemné poznávání a diskuzi. Často také všichni dohromady posuzujeme pacienty s rezistentní hypertenzí, hledáme případně pomoc u kolegů, kteří jsou schopni invazivně zasáhnout. V tomto ohledu již začátek letošního roku znovu rozvířil diskuzi o renální denervaci a my se jí budeme moci účastnit. Už na začátku roku se můžeme zamyslet nad významem a hodnocením klinických studií, jako byly Symplicity, nad jejich přínosem pro medicínu, založenou na důkazech. Celá oblast vnitřního lékařství zůstává stále arénou pečlivé a promyšlené dia­gnostiky a poučené farmakoterapie, pro kterou se nám otevírají stále nové možnosti. Myslím, že první číslo KRIM bude vyváženou kombinací pohledu na nové technické možnosti obou oborů i pohledu na možnosti medikamentózní léčby složitých syndromů i závažných nefropatií. Věřím, že Vás i příspěvky předních českých odborníků v interní části zaujmou a že se nad stránkami tohoto časopisu budeme setkávat.

prim. MUDr. Pavel Havránek

www.nemcb.cz

phavran@volny.cz


Štítky
Dětská kardiologie Interní lékařství Kardiochirurgie Kardiologie

Článek vyšel v časopise

Kardiologická revue – Interní medicína

Číslo 1

2014 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více