Kniha


Vyšlo v časopise: Geriatrie a Gerontologie 2021, 10, č. 1: 22

Radka Bužgová, Radka Kozáková et al.

ZÁKLADY PALIATIVNÍ PÉČE V NEUROLOGII


Běžnou neurologickou praxí je péče o pacienty s cerebrovaskulárním onemocněním, demencí, demyelinizačními nebo neurodegenerativními nemocemi, které mnohdy nelze úspěšně léčit. U těchto pacientů často dochází k významnému rozvoji disability, dysfunkce a k následnému zkrácení života. Velká část pacientů s progresivním neurologickým onemocněním i jejich pečujících by mohla mít prospěch ze služeb obecné nebo specializované paliativní péče jako integrální součásti neurologické péče. Předkládaná monografie vznikla ve spolupráci odborníků, kteří se věnují jak problematice neurologie, tak problematice podpůrné nebo paliativní péče. Text je určen nejen pro lékaře, ale také psychology, sociální pracovníky, logopedy, fyzioterapeuty, ergoterapeuty, sestry, případně další pracovníky pomáhajících profesí, kteří se s neurologickými pacienty setkávají.

Monografie je rozdělena na pět hlavních částí a obsahuje řadu kazuistik zvládání symptomů neurologických onemocnění a péče na konci života. První část předkládá obecné poznatky o paliativní a hospicové péči a popisuje jejich rozvoj v oboru neurologie. Ve druhé části jsou vymezena jednotlivá neurologická onemocnění a jejich specifika v kontextu paliativní péče. Třetí popisuje jednotlivé symptomy typické pro neurologická onemocnění a možnosti jejich zvládání. Čtvrtá část se věnuje psychosociálním aspektům nemoci a podpoře pacientů i jejich blízkých. Závěrečná část je zaměřena na etické a právní aspekty paliativní péče v neurologii a věnuje se tématu paliativní sedace.

Z obsahu: I. OBECNÁ ČÁST  1. Úvod do paliativní péče v neurologii  II. SPECIÁLNÍ ČÁST – SPECIFIKA JEDNOTLIVÝCH NEMOCÍ  2Cerebrovaskulární onemocnění  3. Demyelinizační onemocnění - roztroušená skleróza  4. Vybraná neurodegenerativní onemocnění  5. Onemocnění motorického neuronu  6. Svalová onemocnění – svalové dystrofie a myopatie  7. Neoplazmy  8. Traumatická poškození mozku  9. Specifické stavy v neurologii  III. SPECIÁLNÍ ČÁST – PÉČE O SYMPTOMY 10. Problémy se svaly a pohybem  11. Bulbární symptomy - dysfagie, poruchy řeči, slintání  12. Bolest v neurologii  13. Gastrointestinální symptomy  14. Respirační symptomy  15. Urologické symptomy  16. Neuropsychiatrické symptomy  17. Ostatní symptomy  IV. PSYCHOSOCIÁLNÍ ASPEKTY PÉČE  18. Psychologické aspekty nemoci  19. Sociální aspekty nemoci  V. ETICKÉ A PRÁVNÍ ASPEKTY PÉČE  20. Etické problémy v paliativní péči  21. Právní aspekty paliativní péče v neurologii  22. Paliativní sedace


Štítky
Geriatrie a gerontologie Praktické lékařství pro dospělé Protetika
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se