Vyšla první ucelená monografie oboru praktický lékař pro děti a dorost


Vyšlo v časopise: Epidemiol. Mikrobiol. Imunol. 70, 2021, č. 2, s. 139
Kategorie: Zprávy


Vydání učebnice Praktické dětské lékařství lze považovat za jeden z důležitých pilířů vývoje oboru praktický lékař pro děti a dorost (PLDD).

Práce praktického dětského lékaře je ve srovnání s ostatními obory dětského lékařství zatížena až několikanásobným počtem kontaktů s pacienty a jejich rodiči. Navíc musí dětský praktik analogicky s praktickým lékařem pro dospělé ovládat na dostatečné úrovni základy všech oborů dětského lékařství, a to včetně jejich přesahů do medicíny dospělého věku. Není tedy divu, že se čas od času každý z praktikujících lékařů setká s pacientem nebo klinickou situací, v niž se necítí zcela jistý a potřebuje oporu přehledné odborné literatury. Také z těchto důvodů po dlouhou dobu zaznívaly hlasy volající po souhrnném zpracování důležitých témat praktického dětského lékařství nejen od kolegů připravujících se k atestační zkoušce, ale také od praxí zkušených lékařů.

Cílem autorů monografie rozhodně není nahradit učebnici pediatrie a dalších oborů, ale měla by být právě tím praktickým a přehledným zdrojem informací, reflektujícím každodenní lékařskou praxi.

V úvodní části se zabývá specifickou náplní práce praktických dětských lékařů – vývojovými tématy, očkováním, ale i managementem praxe, posudkovou problematikou. Odpovídajíc nutnosti rychlého rozhodování v ordinaci je v další části knihy zařazena diferenciální diagnostika nejčastějších symptomů. Přestože je obor PLDD převážně preventivně zaměřen, je diferenciální diagnostika patologických stavů základní podmínkou pro další léčebnou péči v této oblasti medicíny. V navazující speciální části jsou zařazeny kapitoly věnované orgánovým systémům a souvisejícím klinickým oborům, které se promítají do ambulantní práce PLDD. Čtenář se seznámí s moderními diagnostickými a terapeutickými prostupy u nejčastějších diagnóz, včetně možností rychlé diagnostiky.

Autorský kolektiv je tvořen zejména aktivně pracujícími praktickými dětskými lékaři. Každý z nich má zkušenost z dlouholetého provozování praxe PLDD s potřebným spektrem vědomostí z jednotlivých oblastí při práci dětského praktika. Velká část autorů je současně v pozici ambulantního dětského specialisty a skloubení těchto rolí jim umožňuje podat problematiku s potřebným nadhledem, aniž by sklouzávali k pří - liš teoretickému pojetí. Jsou však i styčné obory, v nichž bylo třeba spojit síly s kolegou specialistou a využít jeho cenné rady z praxe.

Kniha je určena studentům lékařských fakult, lékařům v přípravě na práci praktického dětského lékaře, stávajícím praktickým dětským lékařům, ale i lékařům z ostatních, nejen dětských oborů, které tato problematika zajímá.

(S použitím recenze prof. MUDr. Františka Stožického, DrSc., který, bohužel odešel z tohoto světa 3. 11. 2020. Byl podporovatelem oboru praktický lékař pro děti a dorost a zastával názor, že ke každé lékařské práci je nutné příslušné vzdělání, praxe v oboru.)

Alena Šebková, Zdeněk Zíma

Nakladatelství GRADA Publishing a.s., Praha 2021, 564 stran ISBN 978-80-271-1200-5 (print), ISBN 978-80-271-4161-6 (pdf)


Štítky
Hygiena a epidemiologie Infekční lékařství Mikrobiologie

Článek vyšel v časopise

Epidemiologie, mikrobiologie, imunologie

Číslo 2

2021 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se