EDITORIAL


Autoři: doc. MUDr. Tomek Aleš, Ph.D.
Působiště autorů: Neurologická klinika 2. LF UK a FN Motol, Praha
Vyšlo v časopise: CMP jour., 3, 2020, č. 2, s. 5
Kategorie: Editorial

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

V aktuálním vydání CMP Journal Vám přinášíme několik opravdu zajímavých a pro praxi důležitých témat –simulaci příjmu pacientů s iktem, embolizační ischemické CMP z neurčeného zdroje nebo ikty v těhotenství.

To hlavní z letošního roku pro Vás ovšem připravujeme do čísla následujícího. V únoru 2021 vyšla nová doporučení pro intravenózní trombolýzu European Stroke Organisation a v květnu 2021 vycházejí nová doporučení cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti ČLS JEP. Oba doporučené postupy mají jeden cíl: umožnit bezpečně léčit co nejvíce pacientů s cévní mozkovou příhodou trombolýzou. Od první studie NINDS, která prokázala efektivitu trombolýzy v roce 1995, se událo mnoho změn v indikacích a kontraindikacích.

Asi nejzásadnější změnou, na kterou musíme všichni reagovat, je prodloužené časové okno. Před čtvrtstoletím bylo časové okno 3 hodiny, nyní se posouvá až na 9 hodin. Podmínkou je doplnění multimodálního zobrazení ischemického jádra a penumbry pomocí perfuzního CT, optimálně s použitím automatického softwaru pro hodnocení výsledku. Pořízení takového celkem nákladného softwaru se tak stává nutností, se kterou se budeme muset ve svých centrech vyrovnat. Držím palce, aby se Vám tento nelehký úkol brzy podařil!

Poučné počtení přeje za redakční radu

Aleš Tomek


Štítky
Interní lékařství Kardiologie Neurochirurgie Neurologie Radiodiagnostika Urgentní medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se